Piotr Michałowski (1800 – 1855)

Piotr Michałowski. Napoleon Bonaparte on horseback

Lot 373. A 19th century bronze of Napoleon Bonaparte on horseback after Piotr Michalowski, signed. Foundry mark for de Braux Fondeurs. Reins missing, damage to base. Height 25cm. Estimate 80 GBP – 120 GBP. Hanson Auctioneers. 05/23/23. Sold GBP 70.

Ciekawy historycznie brąz autorstwa Piotra Michałowskiego był na aukcji w UK. Brąz przedstawiał Napoleona na koniu, z wyciągniętą ręką na modę cesarzy rzymskich. Michałowski stworzył projekt modelu pomnika Napoleona z zamiarem iż miał on stanąć w Paryżu na dziedzińcu Luwru. Jak wiemy, do realizacji tych planów nie doszło. Z modelu gipsowego odlano kilka brązów, wysokości ok. 50 cm. Dwa egzemplarze są w Polsce, jeden w MN w Warszawie a drugi w MN w Krakowie. Oba odlewy są niepełne, każdemu z nich brakuje szpady u boku Napoleona oraz jednemu cugli konia. Widziałem jeszcze jeden odlew tej rzeźby. Była ok 15 lat na jednej z aukcji w Europie i był to odlew kompletny. Obecnie pojawił się w UK odlew o połowę zmiejszony, wysokości ok 25 cm z mocno uszkodzoną podstawą (pękniecie i załamanie) oraz brak lejców konia jak też brak owej szpady Napoleona. Niemniej, jest odlew wykonany w tej samej odlewni francuskiej obecny w polskich muzeach, prawdopodobnie w tym samym czasie co większy rozmiarami odlew.

Zainteresowanie tym odlewem na aukcji w UK było żadne i sprzedano go za jedyne 70 funtów. Myślę, że zręczny rzemieślnik będzie w stanie naprawić podstawę. Nawet ta niekompletna rzeźba stanowi istotną pamiątkę po Piotrze Michałowskim.

Załaczam informacje o historii tej rzeźby, ściągniętej z katalogu MN w Warszawie:

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s