Henryk Stażewski (1894 – 1988)

Henryk Stażewski. Abstract Composition, 1967

Praca chlubi sie pochodzeniem ze sławnej Galerii Chalette. A na nalepce nie ma numeru inwentarzowego i to jest dziwne bo pierwszy raz widzę taka nalepke. Widziałem nalepki-falsyfikaty tej galerii na obrazach 100% falsyfikatach. W przypadku akrylu Stażewskiego zastanawiam się czy to nie jest ten sam przypadek: zła nalepka plus niezrozumiały i słaby obraz. Nie chcę być bias bo może tylko obraz jest słaby.

Obraz wycofano z aukcji

Galerie Chalette

Lot #77019. Henryk Stazewski (1894-1988). Abstract Composition, 1967. Acrylic on wood mounted on Masonite. 20-1/2 x 20 inches (52.1 x 50.8 cm). Signed and dated on the reverse: H. Stazewski / 1967. PROVENANCE: Galerie Chalette, New York. Estimate: $8,000 – $12,000. Heritage. 05/23/23. Withdrawn

Advertisement

2 thoughts on “Henryk Stażewski (1894 – 1988)

 1. Podzieliłem się podobną opinią z domem aukcyjnym kilka dni przed rozpoczęciem tej aukcji. Część wiadomości zamieszczam poniżej.

  “These compositions often imitate the visual vocabulary of Stażewski’s relief works from late 1960s and 1970s and use only Galerie Chalette as provenance. Moreover, they are usually identified only with generic titles like “Abstract Composition”, even though Stażewski routinely assigned numerical titles to reliefs made in the late 1960s. If it was in fact sold by Galerie Chalette, then an original receipt from the gallery should be presented by the consignor to confirm its provenance. The red stamp, allegedly proving the work had been previously allowed to leave Poland by the communist authorities, in and of itself does not provide sufficient reason to believe the work is authentic.”

  Nie wiem, czy praca została wycofana ze względu na moją wiadomość, ale mam nadzieję, że ich decyzja choć w jakimś stopniu utrudni w przyszłości wystawianie falsyfikatów Stażewskiego na aukcjach w Stanach.

  • Dobrą robotę Pan wykonał z tym listem. Ja niedawno pisałem również do Heritage w sprawie innego polskiego obrazu, lecz było już za późno na zdjęcie z aukcji.

   Genealnie, obserwuję fałszowanie nalepek wystawowych na ogromna skalę. Wśród nich, nalepki z Galerii Chalette obecnie przodują. Może to na skutek tego, że fałszowane są prace ‘współczesnych’ drogich artystów, które to wydaje się jest najłatwiej podrobić tak by osoba kupująca nie mająca wiedzy ani doświadczenia zainteresowala się nią jak mucha gównem. Około trzy miesiące temu wybrałem się do bliskiego domu aukcyjnego w którym wystawiono na aukcję ‘koło’ Fangora z podobną nalepką Galerii Chalette. Pokazałem właścicielowi galerii nalepkę z opisem ‘oil on canvas’ a następnie zapytałem czy to z przodu to też olej na płótnie. Powiedział, że to kredka na pomiętym papierze. I w ten sposób praca wyceniona na $10,000 – 15,000 wróciła do właściciela. Inna sprawa, galerie wiedzą, że polskie malarstwo sprzedaje się wysoko w USA i przyjmną wszystko na aukcje a właściciele galerii nie mają i nie muszą mieć pojęcia o polskim malarstwie. Stąd ta ogromna ilość falsyfikatów na amerykańskim rynku. Nie da się temu zapobiec. Ja gdy mówię czy piszę, że dana praca jest falsem to wyrażam tylko swoją opinię a właściciel gniota może się z moja opinią nie zgodzić i może podać mnie do sądu za zniesławienie by żądać odszkodowania za nie sprzedany ‘towar’.

   Ja nie jestem zwolennikiem ani Stażewskiego ani Fangora ale walczę o ich dobre imiona na rynku amerykańskim. Psioczę i szczekam natomiast o obydwu na blogu ale to inna sprawa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s