Auctions Reviews

Wprowadzam dział w jakim mogą pojawiać się moje uwagi na temat zakończonych aukcji polskiej sztuki w zagranicznych domach. Nie należy się zgadzać z moimi subiektywnymi opiniami.

Licytacja pracy Meli Muter w niemieckim Grisebach. (07/09/20)

Firma Grisebach sprzedała dzisiaj na aukcji pracę Meli Muter (https://polishartcorner.com/2020/06/16/maria-melania-mutermilch-1876-1967-12/ ) za 220,000 euro. Olej z bardzo dobrą proweniencją wyceniony był w granicach 180,000 – 240,000 euro. Aukcja rozpoczęła się od 140,000 euro i dość niemrawo przekroczyła 200,000 euro, po czym widać było spore zahamowania i niechęć do dalszego szybkiego podbijania ceny. Był to chyba rekord cenowy na pracę tej artystki.

Licytacja królewskich dokumentów w Jackson’s Auction. (6/24/20)

Szereg dokumentów sygnowanych przez polskich królów, od Stefana Batorego do Stanisława Augusta Poniatowskiego znalazło sie na aukcji w Jackson’s Auction 24 czerwca 2020. Z przecieków przedaukcyjnych słyszałem, że władze w Polsce znalazły sponsora na zakup wszystkich dokumentów a jeden z nich, ten z sygnaturą Tadeusza Kościuszki, miał znaleźć się w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Yorku, obecnie pod przewodnictwem Marka Skulimowskiego, tego samego, który podstawia nogę prezydentowi Trumpowi i nawołuje do zmiany nazwy Fortu Bragg na Fort Kosciuszko. Nie wiem jak komu się udało na tej aukcji, tj. czy zamierzenia zostały spełnione ale list Kościuszki sprzedano za $14,000 (hammer). Zobaczymy jutro w prasie, czy rzeczywście dokument znajdzie sie w FK. Z innych dokumentów, najwyższą cenę uzyskał ten z sygnaturą Sobieskiego ($5,500) a następnie z Batorym ($5,000). Najgorzej sprzedawały się dokumenty podpisane przez Wettynów (nie dziwię się wcale). Pełna lista z wynikami znajduje sie na stronie Autographs. Na marginesie, nie jestem pewien czy walczył pojedyńczy sponsor o kupno wszystkich dokumentów by je sprowadzić do Polski, czy też wielu. Być może ktoś pokrzyżeował sponsorowi plany. Część z dokumentów mogło nie udac się kupić sponsorowi bo zwycięzcami były przynajmniej cztery osoby (on-line bidding) z różnymi numerami aukcyjnymi oraz w wielu przypadkach wygrała ‘sala’ czyli prawdodpodobnie osoby wiszące na telefonie (sześć zakupów – może to być jednak ta sama osoba). (06/24/20)

Sponsorzy, mający zakupić wszystkie dokumenty do Biblioteki Narodowej, przeliczyli sie ze swoja kasą. Jedynie sześć dokumentów (Sobieski, 2x Stanisław August Poniatowski, 2x książę Józef Poniatowski, Batory) udało im się kupić. Reszta ‘poszła’ w ręce prywatne. Nawet Fundacja Kościuszkowska (FK) oblizała się jedynie smakiem bo za dokument z autoragafem Kościuszki trzeba było zapłacić z opłatami $18,200. Może zatem zamiast dokumentu FK bedzie teraz walczyła o Fort Kościuszko? Zamiast tego radzę jednak wladzom FK zająć się lepszą reklamą życiorysu Tadeusza Kościuszki, aby bezczeszczenia jego pomnika ustały. Słowem, więcej pary w public relation a mniej w gwizdek. (6/25/20)

Aukcja polskiego malarstwa w Jacksnon’s Auction – USA. Juliusz Kossak rocks! (06/24/20)

Zakończyła sie aukcja malarstwa polskiego w Jackson’s Auction (USA) na której kilka dobrych prac było licytowanych. Bardzo niskie ceny szacunkowe były do pewnego stopnia popuchą by zachęcić ludzi do składania ofert. Ta taktyka okazala się bardzo skuteczna. Zywcięzcą tej aukcji okazał sie Juliusz Kossak, (https://polishartcorner.com/2020/06/09/juliusz-kossak-1824-1899-10/), którego tusz, wyceniony na $800 – 1,200 został sprzedany za $24,000. Aukcja tej pracy rozpoczęła się of $6,500 i systematycznie cena pięła się w górę.

Dobrze również sprzedały się dwie prace Zofii Styjeńskiej, jedna (z aniołem) za $7,000 a druga przedstawiająca polskiego króla (?) za $15,000 (https://polishartcorner.com/2020/06/10/zofia-stryjenska-1891-1976-2/). Większość prac Wlastimila Hofmana było słabych i najwyższą cenę uzyskano za pracę opisaną jako ‘matka i córka trzymające portret Hofmana’ za $4,000 (https://polishartcorner.com/category/hofman-wlastimil/ ).

Wlastimil Hofman. The Virgin of the Meadows. (oil on board (38 x 46 cm)

Mój faworyt wśród tych prac Hofmana to ‘The Virgin of the Meadows’, (nie pokazałem jej na blogu), wyglądająca na międzywojenną pracę tego malarza, sprzedano za jedyne 1,300 euro. Być może niska cena była wynikiem prawie calkowitego zmycia sygnatury malarza przy ktorejś konserwacji. Jednak, wątpliwości co do autorstwa nie miałem (choć pewnie mieli licytujący). Dwie prace Rychter Janowskiej sprzedano bez fajerwerków za ok $700 (https://polishartcorner.com/2020/06/09/bronislawa-rychter-janowska-1868-1953-6/ ) a taki sobie pejzaż Adama Styki za $2,000 (https://polishartcorner.com/2020/06/09/adam-styka-1890-1959-60/ ). Wszystkie ceny to ceny spadającego młotka. Do tego trzeba doliczyć 30% byyer’s premium. W sumie, na aukcji liczył się jedynie Juliusz Kossak oraz jedna z prac Styjeńskiej. Wkrótce będą licytowane autografy królewskie i spodziewam się również sporego zainteresowania. (06/24/20)

Aukcja w Dorotheym 23 czerwca 2020. Licytacja pracy Tamary Łempickiej i Józefa Rapackiego

Portret młodej dziewczyny pędzla Tamary Łempickiej (https://polishartcorner.com/2020/06/07/tamara-lempicka-1898-1980-45/ ), wyceniony na 80,000 – 120,000 euro, został sprzedany w Dorotheum (06/23/20) za 161,900 euro (with buyer’s premium). Obraz powstał znacznie po drugiej wojnie światowej i stąd stosunkowo niska cena. Drugi z polskich obrazów polskich artystów na tej aukcji, piękny, spokojny pejzaż Józefa Rapackiego (wycena 4,000 – 6,000 euro; https://polishartcorner.com/2020/06/23/jozef-rapacki-1871-1929/ ) sprzedano za bezcen, tj. 4,352 euro.

Aukcja w Lemertz 06/20/20. Praca Meli Muter i Ryszarda Winiarskiego.

W niemieckim Lempertz, na dwóch róznych aukcjach były licytowane dwie prace polskich artystów. Martwą naturę z krzesłem Meli Mutermilch (https://polishartcorner.com/2020/05/24/maria-melania-mutermilch-1876-1967-10/) – sprzedano za 20,000 euro, czyli w górnych widełkach wyceny.

Była też Gra dla dwóch Ryszarda Winiarskiego (https://polishartcorner.com/2020/05/24/ryszard-winiarski-1936-2006-8/). Jednak jego pracy nikt nie kupił przy wycenie 10,000 – 15,000 euro. Chyba była to słaba praca, choć nie mam pojęcia dlaczego słaba. Może mi ktoś to wyjaśni?

Dwie dziewczynki Meli Muter w Lempertz. 6/19/20

Portret dwóch dziewczynek pędzla Meli Muter (https://polishartcorner.com/2020/06/14/maria-melania-mutermilch-1876-1967-11/ ) był licytowany w niemieckim domu Lempertz z estymacją 80,000 – 100,000 euro. Obraz sprzedano z wysiłkiem za 80,000 euro, startując od 50,000 euro. Mało udana licytacja.

Strzemiński w Swann Gallery. 06/18/20

Spodziewałem się, że nieduża kartka papieru (30 x 20 cm) z rysunkami liter Strzeminskiego doprowadzi do palpitacji serca kilku zapaleńców i nie pomyliłem się. Swann Gallery w USA, znakomity dom aukcyjny specjalizujacy się w sprzedaży plakatów, wystawił pracę na papierze Władysława Strzemińskiego z wyceną $15,000 – 20,000 (https://polishartcorner.com/2020/05/27/wladyslaw-strzeminski-1893-1952-3/). Aukcja rozpoczęła się od $11,000 i cena szybko powędrowała do $30,000 po czym ostrożnie zwiększano ją o 2 tys aż zatrzymałą się na $48,000 (hammer). 30% opłaty aukcyjnej zwiększyło cenę kupna do $62,400.

Aukcja on line w Sotheby’s. Licytacja pracy Jacka Malczewskiego oraz Wierusza. (06/18/20)

Licytowane były w Sotheby’s on-line trzy prace polskich artystów. Licytacja Samotnego wilka Wierusza (https://polishartcorner.com/2020/06/12/alfred-wierusz-kowalski-1849-1915-45/) skończyła sie jako pierwsza z wynikiem 52,500 funtów (z opłatami). Warto zauważyć, że obecnie w Polsce ceny na prace Wierusza niezwykle poszły w górę. Myślę, że polskie domy aukcyjne chcą sobie wynagrodzić finansowo ten zastój spowodowany wirusem z Wuhan. Dochodzi już jednak do wycen groteskowych, gdzie wyjściową ceną jest 1,700,000 złotych (Agra Art) a wyceną  2.0- 2.5 miliona złotyc na (co prawda) dobry obraz tego malarza. Nazywam to, zgodnie z piosenką: żądza pieniądza.

Symboliczny obraz Jacka Malczewskiego, wyceniony na 30,000 – 50,000 GBP cieszył się znacznie wiekszym zainteresowaniem. Został sprzedany za 106,250 funtów https://polishartcorner.com/2020/06/12/jacek-malczewski-1854-1929-7/. Natomiast portret Araba pędzla Adama Styki (https://polishartcorner.com/2020/06/12/adam-styka-1890-1959-61/ ) został sprzedany za wyjściowe 4,000 funtow, lub z opłatami za 5,000 funtów.

Licytacja w Christie’s – obraz Henryka Siemiradzkiego i jego studia. 06/17/20

W Christie’s aukcji on-line licytowany był obraz Henryka Siemiradzkiego i jego studia (?) (https://polishartcorner.com/2020/05/30/henryk-siemiradzki-1843-1902-atrybucja-czy-tez-nie/ ). Nie wiadomo dokładnie kiedy to studio namalowało ten obraz bo proweniencja pracy zaczęła się w 1993 roku. Dodatkowo, Tygodnik Ilustrowany opublikował w 1890 roku nieco inna wersje tej pracy, jeszcze za życia malarza. Licytacja zakończyła się na $300,000 (hammer) lub$375,000 (z opłatami). Przebito widełki estymacji ($150,000 – 250,000). Kupiec to albo ryzykant lub może znawca. Inna możliwość to taka, że obraz odkupiło studio Siemiradzkiego.

Drugi z obrazów na aukcji w Christie’s , Adama Styki (https://polishartcorner.com/2020/06/01/adam-styka-1890-1959-59/) sprzedano solidnie za $16,000 (hammer, lub $20,000- z opłatami), przy estymacji $12,000 – 18,000.

Licytacja pracy Eugeniusza Zaka w Rossini (06/17/20)

Olej Eugeniusza Zaka, którego licytacja była pierwotnie planowana w marcu (https://polishartcorner.com/2020/02/24/eugeniusz-zak-1884-1926-22/) był licytowany dzisiaj we francuskim domu aukcyjnym Rossini. Przy estymacji 60,000 – 90,000 euro licytację rozpoczęto od 40,000 euro, która błyskawicznie podskoczyła do 70 tysięcy (internet), po czym licytowała już tylko sala (przypuszczam dwa-trzy polskie domy aukcyjne) i systematycznie cena pięła się od 2 tys do 5 tysięcy w górę aż zatrzymałą się na 195,000 euro (hammer).

Dodatkowo, dwie martwe natury Kislinga zostały umiarkowanie wysoko  sprzedane w tym samym domy aukcyjnym: https://polishartcorner.com/2020/03/02/mojzesz-moise-kisling-1891-1953-30/, odpowiednio na 50,000 euro i 41,000 euro (hammers).

Tego samego dnia, relief Stażewskiego umieszczony w dwóch plytach plexiglasu – jeden za 100 wykonanych egzemplarzy, z wyceną 5,000 – 7,000 euro- (https://polishartcorner.com/2020/05/28/henryk-stazewski-1894-1988-28/) ponownie spadł z aukcji w niemieckim Van Ham. Nie było chętnych, czemu sie nie dziwię.

Zak w górę, Stażewski w dół, Kissling trzyma sie mocno. (06/17/20)

Aukcja w Angerland (Niemcy). Niespodzianka z pracą Marii Klass-Kazanowskiej (06/13/20)

Spora niespodzianka na aukcji w Angerland w Niemczech. Zdecydowanie wybiła się wśród poloników mała praca prawie zupełne nieznanej i nieobecnej na rynkach Marii Klass-Kazanowskiej (https://polishartcorner.com/2020/06/13/maria-klass-kazanowska-1857-60-1898/ ). Cena rezerowa 400 euro została wielokrotnie przekroczona i licytacja zakonczyła sie na 2,800 euro (hammer). Artystka uczyła sie najpierw w Warszawie w szkole Garsona potem w akademii w Petersburgu, gdzie sukcesów żadnych nie odniosła. Od końca lat 80-tych XIX wieku parała się malarstwem starając sobie znależć miejsce w tym świecie. Zostawiła po sobie ponad 100 prac, różnej klasy a te z prac na roli na Ukrainie czy Podolu są chyba najlepsze. Dla mnie wylicytowana cena jest wysoka lecz zrozumiała ze względu na żadkość prac tej kobiety

Praca Michala Wywiórskiego (https://polishartcorner.com/2020/06/13/michal-wywiorski-gorstkin-1861-1926-11/ ) również pobił cenę rezerwową (1,800 euro) i została zasłużenie sprzedana za 5,500 euro. Natomiast pejzaż Abrahama Neumenna (https://polishartcorner.com/2020/06/13/abraham-neumann-1873-1942-8/ ) przedstawiający wiosnę w Zakopanem nie wiadomo dlaczego spadł z aukcji z cena rezerwową 2,500 euro.

Dorotheum aukcja 06/08/20. Praca Czachórskiego

Taki sobie/marny dzień polskiego malarstwa w Dorotheum (06/08/20). Na aukcji XIXwiecznego malarstwa spadł z aukcji obraz Orłowskiego (https://polishartcorner.com/2020/05/15/aleksander-orlowski-1777-1832-6/ ) przestawiające Don Kichota – moim zdaniem brakowało mocnej proweniencji. Praca Żukowskiego (https://polishartcorner.com/2020/05/23/stanislaw-zukowski-1873-1944-29/ ), podparta ekspertyzą sprzedała się marnie, bo za 13,000 euro, tj. poniżej wyceny (hammer, wycena 14,000 – 16,000 euro), natomiast znakomita ‘główkę’ Władysława Czachórskiego (https://polishartcorner.com/2020/05/15/wladyslaw-czachorski-1850-1911-6/) sprzedano równiez bez fajerweków za 40,000 euro – hammer przy wycenie 40,000 – 60,000 euro. Licytacje tej ostatniej pracy zaczęto od 32,000 euro. W sumie sprzedano ‘pewniaka’ Czachórskiego. (06/08/20)

Galerie Bassenge – dwie miniatury. Aukcja 06/04/20.

Wysokie ceny w Galerii Bassenge uzyskały dwie miniatury: portret Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, (https://polishartcorner.com/2020/05/17/izabela-z-czartoryskich-lubomirska-1736-1816-miniatura/) wzorowany na oleju wykonanym przez Élisabeth Vigée Le Brun w 1793roku, wyceniony na 600 euro osiagnął imponującą cenę aż 10,000 euro. Prawdopodobnie sokole oczy dopatrzyły się również na miniaturze autorstwa tej samej malarki, choć pewności nie mam.

Natomiast maleńki portret Stanisława Augusta Poniatowskiego (https://polishartcorner.com/2020/05/17/stanislaw-august-poniatowski-miniatura-2/) z wyceną 400 euro sprzedano za 2,200 euroteż spore przebicie.

Doyle (USA) – aukcja obrazu Tadeusza Rybkowskiego

Licytowana w Doyle (USA), nieduża praca Tadeusza Rybkowskiego (https://polishartcorner.com/2020/05/24/tadeusz-rybkowski-1848-1926-7/ ) nie cieszyła się powodzeniem u kupujących. Wyjściowa cena $2,000 była jedynie dwa razy przebita, kończąc na $2,500. Nie najlepszy to obraz Rybkowskiego, choć w Polsce handlarz może na nim zarobić. Moim zdaniem, należy uzbroić sie w cierpliwość by kupić dobrą pracę tego malarza – jest ich sporo na rynkach zachodnich.

Skinner (USA) – aukcja 05/31/20. Obraz Alfreda Wierusza Kowalskiego

Przebojem dnia dzisiejszego była aukcja w amerykańskim Skinner, gdzie licytowano duży obraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego: https://polishartcorner.com/2020/05/11/alfred-wierusz-kowalski-1849-1915-44/. Zaletą tego obrazu był jego stan dziewiczy, tj. obraz nie był chyba dotykany przez nikogo od momentu kupna. Cena estymacyjna ($175,000 – 225,000) była atrakcyjna choć, jak przewidywałem, niska. Obraz sprzedano za $410,00 (hammer; $504,500 z dodatkowymi opłatami) i spodziewam się, że pojawi się na jesiennej aukcji albo w Desie-Unicum, Polswissart a może nawet w Agrze-Art. Pracę kupił pewnie sam dom aukcyjny na ‘inwestycję’, jak tam okreslają, a ja określam ‘na hanel’. Drugi z polskich obrazów, portret młodej kobiety Tadeusza Styki (https://polishartcorner.com/2020/05/14/tadeusz-styka-1889-1954-4/) również odniosł sukces ($10,000 – hammer).

Christie’s (France). Chopin na łożu śmierci Teofila Kwiatkowskiego. (05/27/20)

Teofil Kwiatkowski był świadkiem śmierci Fryderyka Chopina i moment ten uwieczniał wielokrotnie na papierze. Była to smutna pamiątka jaką przekazywał swoim przyjaciołom. Wiele jest wersji tego momentu, różnią się detalami i pojawiają się czasami na rynku. Christie’s wycenił te maleńką pracę (12 x 17 cm) na 5,000 – 7,000 euro i sprzedał za 9,350 euro (with buyer’s premium). To jest wyjątkowa sytuacja, gdy każda z autorskich replik jest traktowana jak praca oryginalna. https://polishartcorner.com/2020/02/26/teofil-kwiatkowski-1809-1891-28/

Trzy prace Tamary Łempickiej na aukcjach w USA. 05/18-20/20

Trzy oleje Tamary Łempickiej na dwóch aukcjach w USA były licytowane w odstępie dwóch dni: Martwa natura z jabłkami w Doyle (https://polishartcorner.com/2020/05/11/tamara-lempicka-1898-1980-43/)

Tamara Łempicka. Still Life with Apples. Sold for $87,500

oraz Martwa natura z różą (https://polishartcorner.com/2020/05/14/tamara-lempicka-1898-1980-44/)

Tamara Łempicka. UNE ROSE. Sold for $275,000

plus Dwie przyjaciółki w Sotheby’s. Niespodzianek nie było: a) Doyle sprzedało jabłuszka na talerzu za $87,500 przy wycenie $20,000 – 40,000, tj. dwukrotnie przebito widełki wyceny. Praca ta miała proweniencję od wnuczki artytstki b) pracę z różą sprzedano za $275,000 , tj. prawie dwukrotnie przebito widełki wyceny ($100,000 – 150,000), c) ‘Dwie przyjaciółki’ spadły znowu z aukcji. Obraz ten był licytowany również w Sotheby’s w 2019 roku przy znacznie wyższej wycenie ($400,000 – 600,000) od obecnej ($350,000 – 450,000) i również nie znalazł nabywcy. Okazuje się, że późny okres malarski Łempickiej (1974 r.) nie jest aż tak poszukiwany i ceniony ($). Należy zauważyć, że wszytstkie te prace miały niezwykle silna proweniencję i nie było watpliwości co do autentyczności tych olejów.

Obecnie na rynku znajduje sie na aukcjach wiele prac ‘Łempickich’, tj. karykatur, pastiszy, malowanych przez dzieci lub nieudaczników. Niestety, ale znajdują sie amatorzy na nie, wierzący w potęgę własnego umysłu i przekonanie o przechytrzeniu innych. Są to zwyczajni głupcy a głupota to nie jest grzech wg. teologów.

Hindman (USA) -aukcja 05/21/20

Julian Stańczak. Harmony Green. Sold for $10,000

Amerykański dom aukcyjny Hindman (jeszcze do niedawna Leslie Hindman) to porządna firma aukcyjna. Dzisiaj na aukcji współczesnego malarstwa była licytowana tylka jedna praca Polaka, Juliana Stańczaka. Autor, niedawno zmarły, poświęcił swoje życie op-artowi i niezwykle konsekwentie rozwijał się w tym kierunku. Obecnie, jego akryle sprzedają największe domy aukcyjne a ceny dochodzą już do $100,000 (w zależności od wielkości). Hindman licytował dzisiaj Harmony Green (https://polishartcorner.com/2020/05/21/julian-stanczak-1928-2017-8/)ni sprzedał tę pracę stosunkowo tanio bo za $10,000 (hammer). Moim zdaniem, była to okazja. (05/21/20)

Schloss Ahlden – aukcja 05/09/20

Bardzo slaby dzień miało ‘polskie’ malarstwo na aukcji w niemieckim Schloss Ahlden. Dwa oleje rzekomo Stanisława Żukowskiego (https://polishartcorner.com/2020/04/11/stanislaw-zukowski-1873-1944-28/), jeden olej rzekomo Jana Stanisławskiego (https://polishartcorner.com/2020/04/10/jan-stanislawski-1860-1907-14/), oraz podobnie olej Stanisława Kamockiego (https://polishartcorner.com/2020/04/12/stanislaw-kamocki-1875-1944-4/), wszystkie suto wycenione, nie znalazły frajera. (05/13/20)

Dorotheum – aukcja malarstwa XIX wieku, 05/13/20

Na dzisiejszej aukcji w Dorotheum zajaśniał jedynie pejzaż Stanisława Wrońskiego (https://polishartcorner.com/2020/04/25/romuald-pawel-kowalczewski-1879-1922), sprzedany za 2,800 euro (hammer). Sposród dwóch atrybucji Siemiradzkiego (https://polishartcorner.com/2020/04/26/henryk-siemiradzki-1843-1902-dwie-atrybucje/), obraz z Chopinem został wycofany a drugi nie został sprzedany. Ktos dopatrzył się natomiast autorstwa w pracy ‘Ślewińskiego’ i kupił ten obraz za wyjściowe 4,000 euro (https://polishartcorner.com/2020/04/24/wladyslaw-slewinski-1856-1918-6/) – szkoda tych 4,000 euro, oj szkoda. Pracy Wojciecha Kossaka (https://polishartcorner.com/2020/04/25/wojciech-kossak-1856-1942-14/) nikt nie kupił, za to Jerzego Kossaka scenka rodzajowa (https://polishartcorner.com/2020/04/24/jerzy-kossak-1886-1955-54/) ‘poszła za 2,400 euro [podobna scenka tego malarza w albumie Olszańskiego o Jerzym K]. Jedna z prac Wasilewskiego (a la Fałat) cieszyła się uznaniem umiarkowanym (2,800 euro), zaś druga spadła z aukcji (https://polishartcorner.com/2020/04/24/czeslaw-wasilewski-1875-1947-11/). Kowalczewski nie wzbudził żadnego zainteresowania (https://polishartcorner.com/2020/04/25/romuald-pawel-kowalczewski-1879-1922/). W sumie jedynie o olej Stanisława Wrońskiego warto bylo walczyć. (05/13/20)

Stanisław Wroński. Auf dem Heimweg, 1885. Sold for 2,800 euro

Millon et Associes – Ecole de Paris. 05/13/20

Aukcja w Millon et Associes (Ecole de Paris) zakończyła się dzisiaj dużym sukcecem jedynie dla prac Jana Rubczaka. Jego dwa dobre oleje (https://polishartcorner.com/2020/05/03/jan-rubczak-1884-1942-4/) sprzedano za 52,000 euro (hammer, lot 8) i za 30,000 euro (lot 14). Niesygnowany portret Leopolda Gottlieba rzekomo przedstawiający Mieczysława Jakimowicza (https://polishartcorner.com/2020/05/01/leopold-gottlieb-1883-1934-11/) sprzedano za 48,000 euro, czyli poniżej widełek. Brak było proweniencji, brak sygnatury a jedynie o autorstwie mówiła ekspertyza rodziny Mielniczuków. Dwa portrety młodych kobiet pędzla Alicji Hohermann (https://polishartcorner.com/2020/05/05/alicja-hohermann-1902-1943-6/) znalazły nabywcę po 1,200 euro, każda. Najlepszy ze wskazanych przeze mnie z olejów Cyankiewicza (lot 35) sprzedał się rzeczywiście najwyżej, bo za 1,600 euro (https://polishartcorner.com/2020/05/11/zdzislaw-cyankiewicz-cyan-1912-1981-12/) a reszta jego prac dość nisko. Terlikowskiego prace kupowali chyba polscy handlarze (https://polishartcorner.com/2020/05/02/wlodzimierz-terlikowski-1873-1951-62/), od 1,200 euro za portret do 2,000 euro za każdą z pozostałych dwóch prace. Resztę zostawiam zainteresowanym do prześledzenia w katalogu wyników. (05/13/20)

Jan Rubczak. Port in Brittany, Audierne, 1917. Sold for 52,000 euro