Henryk Siemiradzki (1843 – 1902) – dwie atrybucje

Henryk Siemiradzki. Profilportrait Frédéric Chopin

Lot 75. Henryk Siemiradzki Werkstatt/workshop (1843-1903). Profilportrait Frédéric Chopin (Zelazowa Wola 1810-1849 Paris) nach dem Gemälde “Chopin im Salon des Fürsten Raziwill”, bezeichnet H. Siemiradzki, Öl auf Leinwand, 22 x 18,5 cm. Starting 3,000 euro. Dorotheum. 05/13/20. Sold 3,840 euro (z opłatami)

Dwa oleje przypisane Henrykowi Siemiradzkiemu na aukcji w Dorotheum. Obie prace zawierają artystycznie piekne sygnatury malarza. Jednak, Dorotheum jedynie przypisał obie prace Siemiradzkiemu nawet, gdy jedna z prac ma ekspertyzę z zakładu z Wiednia. Tym razem nie prosiłem o kopię tej ekspertyzy, choć robiłem to poprzednio. Spodziewam się, że zawiera omówienie płótna oraz dokładna analię użytych farb. Jest to o tyle ciekawe, że można się czegoś nauczyć w jak sposób prowadzone są takie dokładne badania i do jakich prowadzą wniosków. Przypuszczam, że płótno jest stare, farby takie są jakich używał Siemiradzki lecz brakuje proweniencji i dlatego mamy jedynie przypisanie. Siemiradzki wykonywał czasami repliki niektórych swoich prac lecz te są znane i mają dokumentację. W obecnych przypadkach nie wystarczy by sygnatura była podobna lub może identyczna do innych. Stąd też ceny wyjściowe obu olejów są niskie, bardzo konserwatywne. Pozostaje pole do interpretacji kupujących. Jesli uznają, że to są repliki pędzla Siemiradzkiego to będzie ostra walka. Jeśli uznają, że są to jedynie kopie wykonane przez innych malarzy to cena końcowa będzie niska. Trzeba pamiętać, że jest grupa ludzi, która chętnie kupi starą kopię mając do wyboru współczesną kopię lub reprodukcję. Nie należy się zatem oburzać wyceną po kilka tysięcy euro za ‘warsztat’. Widziałem już w przeszłości (nawet w Dorotheum), gdy obraz przypisany znanemu malarzowi został sprzedany za rekordową cenę a stało sie tak, bo interpretacja atrybucji była błędna i kilka osób dobrze wiedzialo, że obraz jest autentyczny. Inaczej mówiąc trzeba mieć wiedzę nawet do atrybucji.

Henryk Siemiradzki. Freie Wiederholung der Figur der Allegorie der Musik auf dem Vorhang im Stadttheater Krakau (1894)

Lot 79. Henryk Siemiradzki Werkstatt/workshop (1843-1903). Freie Wiederholung der Figur der Allegorie der Musik auf dem Vorhang im Stadttheater Krakau (1894), bezeichnet H. Siemiradzki Roma 1893, Öl auf Leinwand, 63 x 31,5 cm. Provenienz: Europäischer Privatbesitz. Technologisches Gutachten (Februar 2019) von o. Univ.-Prof. Dr. Manfred Schreiner, Institut für Naturwissenschaften und Technologie in der Kunst, Akademie der Bildenden Künste Wien, liegt auf Anfrage vor. Starting 8,000 euro. Dorotheum. 05/13/20. Not sold

9 thoughts on “Henryk Siemiradzki (1843 – 1902) – dwie atrybucje

 1. Powiedziałbym, że ta twarz Chopina o wiele szlachetniejsza niż na płótnie przedstawiającym go podczas gry u Radziwiłłów… 😉

  • Komentarze zatwierdzam manualnie by odsiać spam. Krytykę przyjmuje z pokora i również zatwierdzam. Dawno temu było sporo chamstwa i to było przyczyna przejścia na manualne sterowanie.

   • Witam,
    trafiłem na Pana bloga przypadkowo jak pewnie każdy, przeglądnąłem poczytałem i zastanawia mnie jedno czy Pan posiada wykształcenie wyższe z zakresu sztuki ? a może jest Pan expertem sztuki ? a może Pan pracuje z sztuką ( konserwator, restaurator sztuki, expert w Christie’s ? ) bo Pana komentarze nie raz i nie dwa wyssane z palca z przyładami fotograficznymi są irytujące, obraża Pan wyksztalcone osoby które na codzień pracują z sztuką ! Pan na podstawie fotografi stwierdza autentyczność ŻENADA !! jest Pan nastepnym szamanem sztuki , czy sie myle i odwiedza Pan te wszystkie domu aukcyjne i przeprowadza badania ? nie sądze !! Nie ma Pan jaj i chyba do tego zazdrosny iż ktoś ma odwage zaryzykowć kupić a nastepnie sprzedać z zyskiem bo gdyby Pan miał JAJA to pod postem zostawił by Pana sygnature a wtedy to ja sprawdził bym czy jest pan autentycznmy !!
    Tomasz Sanders Wiedeń

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s