Teodor Axentowicz (1859 – 1938)

Teodor Axentowicz. Powrót z procesji

Trudno ale nie jest niemożliwe trafić na kompozycję Teodora Axentowicza, która by nie była przez mistrza replikowana. Tak nie jest oczywiście w tym przypadku, bo ‘Na Gromniczną’ czy ‘Powrót z Gromnicznej’ był powielany w wielu replikach, nawet z uwzględnieniem tego samego mężczyzny-Hucuła, jak na złączonych poniżej kilku przypadkach. Nie należy sie tym gorszyć ale trzeba byś selektywny w wyborze. Warto zauważyć, że łódzka proweniencja sięga wcześniej do Krakowa i jego okolic bo chyba tylko tam oleje trzymano za szybą (uszczypliwość warszawiaka)

Teodor Axentowicz. Na Gromniczną

Lot 2174. Axentowicz, Teodor Kronstadt 1859 – 1938 Krakau, Maler und Zeichner, stud. an der AdBK in München, Zusammenarbeit mit Jan Styka und später Prof. und Rektor in Krakau an der AdSK. “Rückkehr aus der Prozession”, Bauernpaar in typischer Kleidung, junge Frau mit zur Seite gedrehtem Kopf, der Mann den Betrachter anvisierend, vor winterlicher Kulisse mit Architektur und Wald, unten links sign., Öl/Leinwand, HxB: 40/50 cm. Altersspuren, Craquelée, min. Farbabplatzer. Hinter Glas gerahmt. Provenienz: Aus der Privatsammlung eines Kunsthändlers in Lódz, tätig Anfang des 20. Jh. und seitdem in Familienbesitz.

Teodor Axentowicz. Powrót z Gromnicznej

Axentowicz, Teodor Braszowo 1859 – 1938 Krakow, polski malarz pochodzenia ormianskiego, studiowal w Monachium, rektor Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. “Powrót z procesji“, sygnatura u spodu po lewej stronie, olej na plótnie, 40×50 cm. Z zaszklona rama. Obraz pochodzi ze zbiorów marszandów z Lodzi aktywnych na poczatku 20-go wieku, od tego czasu w posiadaniu rodziny. Mozliwosc uzyskania raportu o stanie obrazu w jezyku polskim.

Opening 6,500 euro.  Siebers. 03/24-26/21. Sold 16,000 euro

2 thoughts on “Teodor Axentowicz (1859 – 1938)

  1. Choć też ze mnie warszawiak z krwi i kości ,to bronię w tym wypadku krakusów za ich oleje za szybą.Uchroniło to wiele obrazów od zniszczeń i wbrew temu co niektórzy sądzą nie przyczyniało się do rozwoju pleśni pod takim przykryciem,
    A tak na marginesie, to w starej Pinakotece w Monachium
    prawie wszystkie oleje umieszczono za szybami UV protection. No i co?
    Pozdrawiam
    Lemborkbis

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s