Kazimierz Mikulski (1918 – 1998)

Kazimierz Mikulski. Aquarium, 1967

Ta praca Kazimierza Mikulskiego stanowi dla mnie największą niespodziankę na aukcji w Rzymie z której przedstawiłem wiele prac polskich prymitywistów. Wygląda na to, że włoski kolekcjoner/ka dołączył/a Mikulskiego do tej właśnie grupy co stanowi wielkie świętokradztwo. Jeśli jest to prawdą, to ta fantastyczna ryba ze swoją jakąś symboliką została wpasowana do wspólnego mianownika innych fantastycznych stworów i zdarzeń występujących na płótnach tej aukcji. Włoska wycena Mikulskiego jest nędzna, 100 – 150 euro, wynikająca z nieznajomości polskiego rynku i polskiego malarstwa. Jednak…Nikfora prace zostały rzetelnie tam wycenione, tudzież te inne, które przedstawiłem do tej pory. Słowem, potraktowano Mikulskiego tak jak potraktowano innych, tymi samymi kategoriami. W Polsce praca Mikulskiego od razu i na dzień dobry będzie miała wycenę 200,000 złotych a za rok już milion, czyli wartość do zasiedlenia domu wolnostojącego wraz z działką. Myślę, że w tym przypadku Włosi mają o niebo więcej rozsądku i chłodnego spojrzenia niż nam się wydaje. Moim zdaniem, w tej całej kolekcji prymitywistów, która do tej pory przedstawiłem, wygrywa zdecydowanie Nikifor jako malarz niezwykle szczery i malujący świat jak widzi, na miarę możliwości swojej techniki, zrozumienia i wykształcenia.

Lot 505. KAZIMIERZ MIKULSKI (Cracovie, 1918 – 1998). Aquarium, 1967. Huile sur toile, 54 x 73 cm. Signé, inscrit et daté : K. Mikulski, Cracovie, 1967. Etiquette au dos de Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Bon état. Cadre, verre. Estimate 100 – 150 euro. Bertolami Fine Arts. 09/16/21. Sold 55,000 euro

Pozwoliłem sobie dodać screen shot z MN w Warszawie pracy Kazimierza Mikulskiego ‘Akwarium II’

Kazimierz Mikulski. Akwarium II, 1967. Olej, płótno, 54 x 73 cm

2 thoughts on “Kazimierz Mikulski (1918 – 1998)

 1. Akwarium II, 1967, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie wygląda tak:
  https://archiwum.allegro.pl/oferta/kazimierz-mikulski-akwarium-i6258008880.html

  Tu inny subiektywny głos oderwany od trendów cenowych w sprawie wyboru ulubionego obrazu (Akwarium II) spośród wielu innych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie na wystawę ‘w Muzeum Wszystko Wolno’ :
  [audio src="https://files.mnw.art.pl/audioprzewodniki/W_Muzeum_wszystko_wolno/W_muzeum_wszystko_wolno_pol_905.mp3" /]

  Doskonała proweniencja i olej Akwarium I może jest nawet ładniejszy niż ten z MN ze ślimakiem.

  Właściwie niezależnie czy ta ‘fantastyczna ryba’ jest warta 150, 50 tyś euro czy 1 milion złotych, to chyba nie ma rozsądnych powodów by była tańsza od pojawiających się na prawie każdej aukcji w Desie wibrujących kół i ameb Fangora.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s