Józef Chełmoński (1849 – 1914)

Józef Chełmoński. Polnische Sommerlandschaft, 1887

Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy jest to szkic jaki wykonał Józef Chełmoński do jakiegoś obrazu czy też wykonał tę pracę ktoś inny. Widziałem sporo prac w muzeach tego malarza ale szkiców nie widziałem. Najbardziej przypomina ten obraz Jutrzenkę z MN w Krakowie, namalowany w 1891 roku. Tam jednak kolory nieba przechodzą płynnie jeden w drugi a na tym szkicu kolory nakładają się pasmami. Trudno oczekiwać jednak by szkic dorównał skończonej pracy. Jeśli znajdą się osoby gotowe kupić te pracę to nadal jest czas by popytać o nią grzecznie w muzeach i uzyskać ustną opinię kusztoszów. Tak bym sam tak postąpił. Nie jestem w stanie nic więcej napisać. Jakakolwiek praca Chełmońskiego to spora gratka, nawet szkic. Opinie czytelników mile są widziane.

Lot 1348. Chelmonski, Jozef 1849 Boczki – 1914 Kuklowka. Polnische Sommerlandschaft. Signiert. Datiert 1887. Öl/Lwd., 22 x 27 cm. Estimate 2,000 euro. Dusseldorfer Auktionshaus. 09/25/20. Sold 8,500 euro

Józef Chełmoński. Przed wschodem słońca. Jutrzenka, 1891. olej, płótno (68.5 x 109 cm). Muzem Narodowe w Krakowie

3 thoughts on “Józef Chełmoński (1849 – 1914)

  1. Mam pewną wątpliwość co do podpisu. Nie znalazłem ani jednego obrazu w książce i na aukcjach, gdzie Chelomonski napisał swoje imię skrótem. Zawsze pisał pełne „Józef”. Tutaj jest tylko J.

    • To proszę przejrzeć katalog z wystawy monograficznej w MNP z 1983 r. Tam znajdzie Pan wiele przykadów takiej sygnatury a nawet jej braku na drobnych pracach – szkicach.

      • Oczywiście nie miałem racji w tym przypadku. Dotarłem do nich jeszcze przed licytacją i sam w niej wziąłem udział. Przepraszam, jeśli kogoś wprowadziłem w błą.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s