Wojciech Kossak (1856 – 1942)

Wojciech Kossak. Ulane auf winterlicher Jagd, 1920

Dobra kompozycja Wojciecha Kossaka choć temat ułana z czasów wojen napoleońskich, zagubionego i brnącego w śniegu wraz z koniem, wielokrotnie powielał. Jerzy Kossak też obserwował ojca i stąd wielokrotność na rynkach podobnej kompozycji w wykonaniu obu malarzy. Ten konkretny obraz jest namalowany na tekturze, jaka źle wytrzymała 100 lat i stąd na powiększeniach fotografi widać ‘białą kaszkę’ spowodowana chyba kurczeniem się i rozszerzaniem tego kartonu. Obraz dobry ale kontycja taka sobie.

Lot 67. Wojciech (Adalbert) Kossak (Paris 1857-1942 Krakau). Ulane auf winterlicher Jagd, signiert, datiert Wojciech Kossak 1922, Öl auf Karton, 35 x 48 cm. Starting 6,000 euro. Dorotheum. 05/13/20

2 thoughts on “Wojciech Kossak (1856 – 1942)

  1. Szanowny Panie!
    Z dużym zainteresowaniem przeglądam Pana stronę. Pośród ostatnich wpisów, moją uwagę przykuł “Ulane auf winterlicher Jagd, 1920” pędzla Wojciecha Kossaka. Jest to opis zupełnie bałamutny, bo to ani ułan, ani na polowaniu. To dragon francuskiego 3 pułku dragonów podczas odwrotu spod Moskwy w 1812 r. Również częsty motyw, ale zupełnie inna formacja.
    Z poważaniem

  2. Tutuł, jaki nadaje polskiej pracy zagraniczny dom aukcyjny, zależy od wykształcenia ich pracowników. Trzeba przywyknąć, że czasami nie jest z tym dobrze. Osobiście uważam, że zły tytuł to głupstwo, jeśli praca jest prawdziwa; gorzej jeśli praca jest falsyfikatem a tytuł jest dobry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s