Teodor Butkiewicz (XIX w.)

Teodor Butkiewicz. Reiterporträt von Felicjan Szybalski als Leutnant des 2. Ulanen-Regiments, 1897

Osoba malarza Teodora Butkiewicza nie została zajestrowana w Słowniku Artystów Polskich. W zbiorach Muzeów, Narodowego w Warszawie i Krakowie, nie odnalazłem on-line ani jednej jego pracy. Żadna też z jego prac nie była sprzedana w Polsce w ostatnich 30 latach. Warto zainteresować się tym malarzem bo obraz przedstawia Felicjana Szyblalskiego, osoby historycznie udkumentowanej. Przedstawiony jest on w mundurze 2 Pułku Ułanów w formacji, której walczył w powstaniu węgerskim (1848 – 49). Przeszukałem internet z ciekawości by się czegoś więcej o nim dowiedzieć i poniżej to co zebrałem.

Felicja Szymbalski, herbu Prus, urodził się 20 listopada 1822 roku w Niewiarowie, obwodzie bocheńskim, zmarł 19 grudnia 1892 roku w Morawicy znajdującej się na terenie Małopolski i tam jest pochowany w grobowcu rodzinnym obok żony Izabelli z Brennerów de Flammenburg-Szybalskiej, niepodal kościoła św. Bartłomieja.

Rozwijając nieco więcej temat, Felicjan Szybalski wywodził się z rodziny szlacheckiej i czynnie angażował się w ważne wydarzenia swojej epoki. Wziął udział nie tylko w powstaniu węgierskim lecz również w latach 1863 – 1864 podczas powstania styczniowego był konspiratorem związanym z obozem “czerwonych”. Mieszkał w Morawicy, był uznanym agronomem dzierżawiąc tę miejscowość od rodziny Potockich i tam spędził ostatnie lata swojego życia. Podobno zdobywał wiele nagród na wystawach rolniczych.

Portret Felicjana Szybalskiego został namalowany w 1897 roku czyli już po jego śmierci. Adnotacja na obrazie wskazuje, że tak wyglądał portretowany w roku 1848 roku jako kapitan oddziału lansjerów 2 Pułku Ułanów w czasie walk powstania węgierskiego. Dodam, iż zauważyłem, że ten portret był już wcześniej wystawiany na aukcji.

Seweryn Bieszczad. Portret Felicjana Szybalskiego

Ciekawe jest, że znany jest również inny portret Szybalskiego, namalowany przez Seweryna Bieszczada (1852 – 1923). Portretowany jest ubrany również w mundur 2 Pułku Ułanów. Wymiarów tego płótna nie zdołalem odszukać. Podobnie, jak portet Butkiewicza, obraz powstał w okresie późniejszym. Dodam, że w w MN w Krakowie znajduje się jeszcze inny portret Felicjana Szybalskiego, namalowany w 1862 roku przez Aleksandra Rycerskiego (1825 – 1866). Fotografia tej ostatniej pracy nie jest podana.

Felicjan Szybalski. Fotografia ok. 1890 r.

Na zakończenie, na jednej ze stron Facebooka odnalazłem powyższą fotografię Felicjana Szybalskiego, wykonaną w ostatnich latach jego życia (ok 1890 roku).

Lot 1549. Theodor Butkiewicz (Polnischer Maler. Gestorben 1901). Reiterporträt von Felicjan Szybalski als Leutnant des 2. Ulanen-Regiments. Fein gemaltes, historisch bedeutendes Porträt Felicjan Szybalski (1822 – 1892), der im 2. Ulanen-Regiment (auch als “weiße Ulanen” bezeichnet) unter General Józef Wysocki Wladyslaw Tchórznicki in Ungarn in den Polnischen Legionen als Freiwilliger am ungarischen Aufstand 1848/49 teilnahm und in mehreren schwierigen Schlachten und Gefechten kämpfte. Später beteiligte sich Szybalski am Januaraufstand in Kongresspolen gegen die Teilungsmacht des Russischen Kaiserreiches 1863/64. Öl/Lwd., doubl. R. u. sign. u. dat. “T Butkiewicz 1892”, m. u. Inschrift “Kapitan Szybalski 1848”. 84 cm x 64 cm. Wohl originaler Prunkrahmen. Oil on canvas, relined. Signed and dated “T Butkiewicz 1892”, further inscription “Kapitan Szybalski 1848”. Opening 6,500 euro. Kunstauktionshaus Schloss. 05/08-09/21.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s