Władysław Karol Szerner (1870 – 1936)

Władysław Karol Szerner. Polnisches Landvolk

Nie wiem i nie dociekałem za ile sprzedano ten olej Władysława Karola Szernera, syna malarza Władysława Szernera (1836 – 1915). Syn malował repliki prac ojca sygnując je dosyć podobnie, jednak dodawał po sygnaturze skrót słowa junior ‘jun.’ lub ‘iun.’ tak by nie było wątpliwości kto malował. Generalnie, jeśli się trafi na kompozycję ojca i replikę syna to i bez tego dopisku ‘jun.’ nieźle widać różnicę pędzla na korzyść ojca. Na marginesie, widziałem już znikanie tego dopisku z prac Władysława Karola by taka praca, podszywająca się pod ojca, uzyskała wyższe ceny. Nie o tym jednak. Dusseldorfer Auktionhaus okreslił cenę minimalną 300 euro na tę pracę (42 x 55 cm). Moim zdaniem, ta wycena jest celująca, choć rynek zapewnie nie zgodził się ze mna i prawdopodobnie sprzedano ją za dużo więcej (każdemu jednak wolno głosować własnym portfelem). Prace Szernerów wędrują zazwyczaj do Polski. Ojciec jest drogi jako ‘sztabowy’ monachijczyk. Synek powinien być tani bo to są w większości kopie prac ojca. Tak jednak nie jest. Władysław Karol Szerner to malarz. ktorego ceny niesamwicie sztucznie się zawyża. Widziałem już w przeszłości niewielkie płótna tego malarza (40 x 50 cm, fotografia poniżej, Na popasie) wycenione w Polsce (Rempex) na poważną sumę 80,000 złotych (>$20,000) . Kto ma dobre oczy ten niech choćby porówna ostatnio pokazany na blogu obraz Orłowskiego z tym ‘Na popasie’ – obie prace o podobnej cenie. Tak wysokie wyceny prac Karola Szernera zdecydowanie nie są na korzyść klienta bo wartości artystyczne nie są duże o czym dobrze wiedzą domy aukcyjne lecz nie wszyscy klienci.

Obawiam się, że podobna sytuacja z motywem huculskim Karola Szernera (Polnisches Landvolk) z Dusseldorfer Auktionhaus może się powtórzyć w Polsce. Ludzie, opamiętajcie się!

Władysław Karol Szerner. Na popasie. Żródlo: Rempex

Lot 502. Szerner, Wladislaw Karol 1870 Przybenice – 1936 Wosniki. Polnisches Landvolk. Signiert. Öl/Lwd./Platte, 42 x 55 cm. Reserve 300 euro. Düsseldorfer Auktionshaus. 06/01/19

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s