Roman Kochanowski (1857 – 1945)

Roman Kochanowski.

Bardzo dobry pejzaż Romana Kochanowskiego z około 1900 -10 roku. Prace tego malarza o tematyce zimowej są stosunkowo rzadkie i panuje opinia, że są lepsze od od tych wiosenno-letnio-jesiennych i dlatego są bardziej od nich poszukiwane. Uważam, że nie jest prawdą, bo większość pejzaży Kochanowskiego jest dobra lub bardzo dobra a wybór to kwestia własnego gustu. W pracy z aukcji znakomicie oddane jest ciepło zachodzącego słońca, cisza i spokoj zimowego dnia. Za 700 euro taką pracę można było kupić w Niemczech 20 – 25 lat temu. Teraz to ‘marzenie ściętej głowy’ jak mówi przysłowie. Dziwi mnie nadal wielkie niedocenianie RK na polskim rynku bo ceny oscylują do 20,000 zlotych. Widać, polskie domy aukcyjne uważają, że o wielkości malarza świadczy wielkość zamalowanej powierzchni i dlatego dwumetrowe ‘ameby’ są bardziej warte of małych prac powstałych z wnikliwej obserwacji przyrody i jej przetworzenia.

Lot 382. Kochanowski, Roman 1857 Krakau, Polen – 1945 Freising. Abendliche Winterlandschaft mit Bach. Öl auf Holz · 16,8 x 25 cm. Unten links signiert: R. Kochanowski . Rest. Rahmen . Starting 700 euro. Gailer Kunstauktionshaus am. 10/30/21. Sold 7,500 euro

One thought on “Roman Kochanowski (1857 – 1945)

  1. Jeszcze kilka lat temu widywałam oleje Kochanowskiego z ceną wywoławczą na poziomie 5-6 tys. zł. i nie znajdowały nabywców.
    Nie kojarzę prawie żadnego, XIXwiecznego polskiego malarza krajobrazów czy portrecisty, którego obrazy byłyby w Polsce ostro licytowane. Popyt prawdopodobnie ogranicza się do pojedynczych kolekcjonerów.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s