Władysław Bakałowicz (1833 – 1903)

Władysław Bakałowicz. Le jeune musicien à la cour

Władysław Bakałowicz to polski mistrz malarski znany z odtwarzania z wyobraźni francuskich wyszukanych scen dworskich. Na jego pracach, takie sceny rozgrywają się na dworze królewskim, w buduarach eleganckich pań, w ogrodach z idealnie przystrzyżonymi krzakami. Panie mają zwykle drogie suknie z trenami świecące blaskiem odbijanym od jedwabnego sukna. Panowie paraduja w rajtuzach, nisko kłaniają się paniom, prowadzą je z galanterią za rękę. Panie dla zabawy trzymają papużki w klatach, przeglądają się w lustrach, piszą lub czytają otrzymane liściki. Żyć nie umierać w takich warunkach, w takich czasach.

W sumie, Władysława Bakalowicza sceny dworskie to teraz trochę taka zwietrzała sól. Kupowane są jednak w Polsce za dobre pieniądze, choc nie wiadomo dlaczego. Gwoli ścisłości, Władysław Bakałowicz malował również akty, zwykle puszystych pań, oraz troszkę świntuszył pędzlem.

Scenka Bakałowicza sprzedana dzisiaj w belgijskim Millon to dla mnie pomieszanie śmieszności, politowania i kiczu; w języku angielskim użyłbym słowa pretentious do tej pracy. Dwie dobrze odżywione panie przysluchują się w wielkim skupieniu muzyki w wykonaniu rumianego pazia. Pani siedząca w fotelu ma stópki oparte na czerwonej poduszce. Ileż jest tu przekazanych problemów francuskiego codziennego trudnego życia sprzed 200-300 lat i jak te przeżycia ze wzruszeniem i zrozumieniem będą przeżywali obecni odbiorcy.

Na 100% praca nadaje się na kolejną sprzedaż (zwłaszcza gdy się usunie ten żółty werniks) ale czy kupujący dobrze zarobi skoro już zapłacił za nią 3,200 euro + 20-25% młotkowego? Ten olej malowany był przez Bakałowicza z myślą o rynku francuskim a nie polskim. Czy trzeba go przebijać w Polsce? Może niech zostanie w Belgii lub we Francji, gdzie tego typu problemy ancien regime są bardziej zrozumiałe?


LOT N°242. Ladislas BAKALOWICZ (1833-1903). Le jeune musicien à la cour. Huile sur panneau signée en bas à gauche L. Bakalowicz; 40,7 x 32,2 cm. Estimation 1,200-1,800 euro. Millon Belgium. 06/26/19

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s