Wojciech Fangor (1922 – 2015)

Wojciech Fangor. B 26, 1965

Nie ukrywałem i nie ukrywam, że nie jestem miłosnikiem ‘kół’ Wojciecha Fangora. Cenię natomiast jego prace płynące prosto z głębi serca, tj. portrety Lenina, plakaty pierwoszomajowe, plakaty propagandowe powstałe już po upadku brutalnego stalinizmu, tj. okresie siermiężnego socjalizmu gomułkowskiego. Obecnie widzimy na rynku niespotykany wysyp jego prac. Sprzedają muzea, sprzedają osoby fizyczne. Mamy wybór i można porównać by wybrać subiektywnie najlepsze z nich. Chyba nikt nie zaprzeczy, że nie każda z nich jest jednakowo fantastyczna i nie przed każdą trzeba się pocić z wrażenia czy też klękać jak przed portretem najświętszej panienki. Porównuję te prace obecnie na rynku i tą z Grisebach (B 26), która jest obiektywnie dla mnie słaba w stosunku do tej sprzedawanej przez Muzem Guggenheima. To, że obraz jest prawdziwy i znajduje się w katalogu Fundacji Fangora to jeszcze wcale nie znaczy, że jest dobry. Może warto dyskutowac, który z nich jest knotem, który jest słaby, który jest dobry a który bardzo dobry. Póki co deklaruję światu, że B 26 to bardzo słabe ‘koło’ i gdyby nie Fundacji stempel to pomyślałbym szczerze, że to jest fals.

100 lat temu nauczyciele akademiccy dyskutowali ze studentami, poprawiali ich prace, przerysowywali, wskazywali na błędy perspektywy, dyskutowali o atonomii np. rąk, mięśni, etc. Obecnie, każda praca współczesna jest bardzo dobra i każda kreska na płótnie to objawienie dla świata. Jakież to płaskie i … w sumie wulgarne podejście.

Lot 34. Wojciech Fangor (Warsaw 1922 – 2015 Błędów). ”B 26”. 1965. Oil on canvas. 130 × 130,5 cm (51 ⅛ × 51 ⅜ in.). Signed, titled and dated with brush in black on the reverse: FANGOR B 26 1965. On the stretcher a label of the exhibition Berlin 1965 (see below). The painting is registered in the online catalogue raisonné of the Fangor Foundation, Warsaw, as number P.453. [3435] Framed. Provenance: Collection Kampmann-Ludwig, Berlin (acquired in 1965 at Galerie Springer, Berlin, thence by descent to the present owner). Estimate 200,000 – 300,000 euro. Grisebach. 12/01/22. Not sold

Advertisement

2 thoughts on “Wojciech Fangor (1922 – 2015)

    • Czytelnicy nauczyli mnie przez lata, że nie dyskusji o sztuce i gustach szuka sie tutaj lecz poloników by je kupić i zaraz sprzedać z zyskiem w Polsce. Niemniej…zapraszam do dyskusji o sztuce i gustach.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s