Maurycy Trębacz (1861 – 1941)

Maurycy Trębacz. Portrait of a woman

Bardzo sobie cenię wczesną twórczość tego malarza. Jego krótkotrwałe zafasynowanie japonizmem doprowadzilo do powstania kilku znakomitych martwych natur. Im póżniej było tym gorzej dla jego prac. Przykładem jest ten trochę banalny portret kobiety. Dom aukcyjny sugeruje, że namalowaną jest jego żona, Pola. Cena estymacyjna jest nierealna.

lot 114. A very old painting by Meyer Trebac, Mauricy Trebacz 1904 . 1861-1941 Warsaw Poland, died in the Lodz Ghetto, during the Holocaust. Graduated from the Kraków where he enrolled in the Academy of Fine Arts. A quality portrait of a woman, probably his wife Perla, Paula, Trevech. The painting is in great condition. Underwent conservation / rehabilitation / treatment, in 2009. Dimensions about 77 * 105 cm, without the frame.Dimensions about 90 * 117 cm with frame. A rare painting, a great opportunity for a collection of extinct Jewish painters by the Nazi. The painting originates from a Haifa family. Estimate $6,000 – 10,000. Art Assets. 12/29/20


Pozwoliłem sobie dodać fotografię z książki o której wspomina p. Piotr:

2 thoughts on “Maurycy Trębacz (1861 – 1941)

  1. Zdjęcie bardzo podobnego portretu znajduje się w Albumie Artysty (zbiory ŻiH), który odnaleziono w pracowni M.T. w gettcie łódzkim. Obraz z fotografii opisany został jako “Portret młodej kobiety” datowany na 1903 rok, zgodnie z opisem również oryginał zaginął choć zachowała się informacja kto był jego właścicielem przed wojną. Nie dysponuję pełnym opisem portretu z Albumu (z wymiarami, miejscem sygnowania i podłożem), aukcjoner też dość zabawnie opisuje obiekt (baardzo stary obraz w baardzo dobrym stanie ale po konserwacji:) zapominając o podaniu informacji o podłożu i rodzaju zabiegów konserwatorskich. Według mnie jednak, po porównaniu czarno-białej fotografii zaginionego obrazu ze zdjęciem wystawianego portretu, nie jest to ten sam obraz a raczej (przy założeniu, że obraz z aukcji jest oryginałem) kolejna wersja na co wskazywałaby też różnica w datowaniu. Jest również możliwość, że zabiegi konserwatorskie nieco zmieniły obraz oryginalny ale to już dywagacje, których nie rozstrzygnie się bez wglądu do dokumentacji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s