Katarzyna Kobro (1898 – 1951). Jednak to falsyfikat.

Kilka dni temu pisałem o tej właśnie rzeźbie Katarzyny Kobro wystawionej na aukcję we francuskim Ader: https://polishartcorner.com/2020/02/10/katarzyna-kobro-1898-1951-4/. Od tego czasu zaszły nowe okoliczności i muszę odszczekać moje wnioski w których byłem skłonny uznaniać ten odlew (choć z ociąganiem) za prawdziwy. Co sie zmieniło? Korespondowałem z czytelnikiem, który ma oryginalny odlew tej pracy i jemu od samego początku coś się w niej nie podobało. Okazuje się, że odlew z Ader nie posiada centyfikatu, który ‘zaginął’ [Ader twierdzi, że odlew powstał z oryginalnego gipsu]. To zaginięcie mógłby być jednak drobiazgiem bo pewnie te informacje byłyby gdzieś zapisane i możnaby je odtworzyć. Cynicznie mówiąc, praca bez certyfikatu to 4,000 euro a z certyfikatem 40,000 euro. Czyż nie warto poszperać i odszukać lub odtworzyć centyfikat?

Ader wysłał dociekliwemu czytelnikowi dodatkowe fotografie pokazując znak odlewni (foundy) firmy tj. Clementi. Tak sie składa, że na stronie cyfrowej Muzem Narodowego w Warszawie jest dość dobrze opisany ten odlew rzeźby Kobro z wieloma fotografiami oraz możliwością obejrzenia tego znaku: http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=31513&show_nav=true. Na odlewie z NMW znak Clementi stanowi integraną częśc rzeźby – odlany jest brązie. Na odlewie rzeźby z firmy Ader znak foudry jest 1) w innym miejscu, 2) nie został odlany lecz WYRYTY w brązie ostrym rylcem. Przybliżając ten znak dokładnie widać ruchy rylca oraz różne głębokości rycia powstałe w wyniku różnicy nacisku ręki. Proszę przyjrzeć się i powiększyć poniższą fotografię.

Porównanie znaków odlewni. U góry rzeźba z Ader

Te dwa fakty powinny zdyskwalifikować ten odlew jako legalnie wykonany. Być może jest również różnica w wymiarach tych prac.

Dla rzetelności, muszę dodać, że Ader opisuje ten odlew jako ‘d’apres’ mrugając okiem do nas, że wszystko pewnie jest OK. Jednak wyryty znak foundry jest fałszerstwem. Czy należy się spodziewać na rynku pozostałych odlewów z wyrytym znakeim forundy? Obserwujmy co będzie dalej z tą aukcją.

Na aukcji w Ader, rzeźbę Katarzyny Kobro wylicytowano za 9,000 euro.

Muszę dodać sprostowanie do mojego krytycznego wpisu. Otóż firma Ader nidgy nie twierdziła, że ‘certyfikat zaginął’. Certyfikatu tej rzeźby nigdy nie było. Dziękuję p. Magdalenie Marzec z firmy Ader za tę uwagę. (02/27/20)

Lot106. D’après Katarzyna KOBRO (1898-1951). Nu féminin, d’après le modèle conçu en [1926. Épreuve en bronze à patine brune. Fonte d’édition post-mortem. Terrasse en bois non d’origine. Numérotée 7 / 8 et porte le cachet ” CLEMENTI Fondeur ” vers la base. Hauteur du bronze seul : 47 cm.Deux épreuves d’édition post-mortem sont conservées dans les collections du Musée d’Art de Lodz (Pologne). Estinate 3,000 – 4,000 euro. Ader. 02/26/20

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s