Eugeniusz Eibisch (1896 – 1987)

Eugeniusz Eibisch. Autumn Still Life

Dobry malarz, dobra sztuka. Martwa natura sprzedana zostałą w Agrze Art w pażdzierniku 2018 za 28,000 złotych (ca $7,500). Brakowało w katalogu jednak informacji o proweniencji. Dlatego to uzupełnię, bo proweniencja jest bardzo ważna w przypadku dobrych prac a dom aukcyjny powinien o tym wiedzieć. Być może w przyszłości Agra-Art raz jeszcze dostanie tę pracę do licytacji.

Zatem do dzieła. A smart-ass (handlarz) zauważył tę pracę w Kanadzie w grudniu 2017 i nie bał się wyłożyć 4,000 dolarów kanadyjskich (plus opłaty). Praca doleciała do Polski. Co zatem się zmieniło między grudniem a październikiem? Zmieniła się rama i nie tylko. Starą ramę wyrzucono bo nie prezentowała się dobrze w oczach handlarza lub domu aukcyjnego. Uważam, że źle zrobiono. Ramę należało ewentalnie odświeżyć. Wyrzucono metalową tabliczkę z nazwiskiem malarza jaka była przyczepiona do listwy ramy. Szkoda, że tak postąpiono. Tabliczka była dobra, czytelna i można było ją zachować, nawet przerzucić na tę nową, gustownie dobraną ramę, lecz świecącą się jak psu klejnoty rodowe. Następny błąd: wyrzucono nalepkę galerii amerykańskiej (Dalzell Hatfield Galleries, Los Angeles) przyklejoną do ramy. Agra Art nie wspomina w katalogowym opisie pracy Eibischa o tej amerykańskiej galerii. To bardzo niedobrze, że tę nalepkę wyrzucono. Myślę, że tak zrobiono bo na tej galeryjnej nalepce była cena sprzedaży tej pracy wynosząca jedynie $800. Ktoś się zawstydził, że tak tanio, choć wtedy, gdy tę pracę sprzedawano w USA, dolar miał zupełnie inna wartość nabywczą. Zmieniono też tytuł pracy z „Autumn Still Life” na trywialną „Martwa natura”, dodając datę przypuszczalnego powstania, 1944. Wyrządzono pracy Eibischa sporą krzywdę. Być może to on sam zadecydował o sposobie oprawienia tej pracy, może sam ją tak nazwał.

W sumie dom aukcyjny Agra-Art winien wykazać się większą proaktywnością i zadawać pytania osobom wstawiającym prace na aukcje. Wiadomo, że Jesienną martwą naturę namalował kiedyś Eibisch lecz dalsze losy tej pracy były znane i o tym należało napisać. Ta właśnie informacja uległa w Polsce zagubieniu. Rama była tego świadectwem. Mam nadzieję, że wymiana ramy nie była inicjatywą Agry-Art choć jak pamiętam, zakład ramiarski jest o rzut kamieniem od dawnej siedziby tej firmy.

Lot 193. Eugeniusz Eibisch (Poland, 1896-1987). “Autumn Still Life“. Signed Eibisch Lower Left. Oil on canvas, Dalzell Hatfield Galleries, Los Angeles Label Verso, 44.5 X 52.3 cm. Estimate C$1,000-1.500. Kishaws Auctioneers. 12/14/17. Sold C$4,000


Stara rama (na lewo) i nowa rama (fot. z katalogu Agry-Art)

Nalepka galeryjna
Tabliczka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s