Zygmunt Sidorowicz (1846 – 1881)

Zygmunt Sidorowicz. Landschaft mit Gewässer

Kolejne przykłady odzwierciedlające jakość malarstwa i jego wielkość ale nie wielkość (rozmiary) płócien (desek). W 2018 roku dwa krajobrazy Zygmunta Sidorowicza, jednego z moich wielkich faworytów, były licytowane w Europie. Właściwie były trzy prace bo ta trzecia była niesygnowana (portret kobiety) a atrybucja była wyłącznie na podstawie nalepki z wystukanym na maszynie nazwiskiem malarza – o tym na dole wpisu. Sidorowicz ze swoim krótkim i chyba smutnym życiem zdobywa coraz większe zainteresowanie a jego prace są zwykle przebijane i ceny rosną. Taka aktywność mówi o wzroście zainteresowania dobrym polskim XIX-wiecznym malarstwem krajobrazowym i mocnej pozycji Sidorowicza. Jest to, moim zdaniem, strzał w dziesiątkę. Tego typu malarstwo przetrwało próbę czasu, nie jest jeszcze strasznie drogie i prawdodpodobnie na dłuższą metę wygra ze współczesnymi kolorowymi kreskami, liniami i plamami dominującymi na aukcjach ‘malarstwa współczesnego’ z zamalowanymi, w euforii lub z wyrachowaniem, hektarami płótna. Pracami Sidorowicza, nawet najmniejszymi, można sie delektować i dostrzegać te drobne detale, jakie oddzielają jego warsztat od innych pejzażystów. O każdej jego pracy można napisać rozdział książki lub pracy magisterskiej. Przedstawiam te dwa oleje z wieklą przyjemnością.

Lot 1057. Sidorowicz, Zygmunt (1846 Lemberg/Lwiw – 1881 Wien). Öl/Holz. Landschaft mit Gewässer. L. u. sign. Rücks. Stempel d. Plattenherstellers A. Chramosta in Wien. 18 x 37 cm. Rahmen. Opening 2,500 euro. Kunstauktionshaus Leipzig. 11/10/18. Sold 5,500 euro.


Zygmunt Sidorowicz. Autumnal landscape, 1880

Lot 264. Zygmunt Sidorowicz (Lviv 1846–1881 Vienna). Autumnal landscape, signed, dated Sidorowicz 1880, oil on panel, 20.5 x 30.5 cm. Estimate 7,000-10,000 euro. Dorotheum. 10/24/18. Sold 11,875 euro.


Zygmunt Sidorowicz ??? Frauenbildnis

Trzecią pracą był portret kobiety w stroju z jedwabiu, jako atrybucja Sidorowicza. Olej (płótno dublowane) nie jest sygnowany i by potwierdzić lub zaprzeczyć autorstwu trzeba coś więcej od ekspertyzy (patrz niedawny przykłąd pracy Meli Muter) z przyłożonym stemplem na kilku stronach, popartej UV i IR, lecz dogłębnej analizy innych jego prac portretowych, jego warszatatu, przeszukanie archiwaliów, jeśli te przetrwały, być może analizy farb jakich używał. To spory wysiłek. Nie jestem przekonany czy odpowiedź może być definitywna. Portret ten jest dobrze namalowany ale wielu było dobrych portrecistów. W tym przypadku dużą wadą, prócz braku sygnatury, jest brak informacji o proweniencji. Piszę o tym choć licho wie czy jest lub nie praca Sidorowicza. Niech zostanie na tych łamach bo źródło tej przyklejonaej kartki z jego nazwiskiem może być czymś uzasadnione. Sidorowicz był przecież również bardzo dobrym portrecistą. Dla odmiany, jego pejzaże stosunkowo łatwo można zidentyfikować.

Nalepka z tyłu pracy Frauenbildnis

Lot 4247. Sidorowicz, Zygmunt zugeschrieben: Frauenbildnis. Öl/Leinwand, unsigniert, verso bezeichnet. Porträt einer jungen Frau im seidenen Kleid mit prunkvoller Kreuzkette vor dunklem Hintergrund. Leinwand doubliert. 48 x 38 cm, Goldrahmen 57 x 47 cm. Wenn Zygmunt Sidorowicz, dann: Th/B.: Polnischer Maler (1846 Lemberg – 1881 Wien), studierte in Wien und München. Reserve 390 euro. Wendl. 06/23/18

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s