Wojna polsko-bolszewicka – Plakat

Spora grupa osób kolekcjonuje plakaty z wojny polsko bolszewickiej. Generalnie, można wyróżnić dwie grupy plakatów z tego okresu: a) polskie plakaty patriotyczne wzywające do obrony Polski przed czerwoną zarazą, b) plakaty bolszewickie okresu nawołujące do obalenia burżuazyjnej Polski by zaprowadzić tam władzę Dzierżyńskich, Konów, Marchlewskich, Unszlichtów i innych czerwonych bandytów.

Osobiście, większą przyjemność mam z kolekcjonowania polskich plakatów niż z kłamliwego bolszewickiego propagandowego gówna. Jednak, trzymając emocje na wodzy, należy papatrzeć na te karty zadrukowanego papieru jak na nietrwałe, prawie już 100-letnie, dokumenty jakie powoli rozpadają się i jakich ubywa z biegiem czasu.

Plakat jaki jest teraz na aukcji to bolszewicki ‘polonik’ z okresu porozumienia Piłsudskiego z Petlura. Przybliżone tłumaczenie tekstu: Skorumpowany Petlura sprzedał Ukrainę polskim właścicielom. Właściciee ci palą i plądrują Ukrainę. Śmierć właścicielom i pelturowcom. Właściciele to w domyśle Polacy od wieków tam mieszkający, przedstawienie zostali w postaci uciekającego żołnierza w rogatywce. Parszywe to ale za 30 euro można spróbować kupić ten plakat by mieć pamiątkę z bolszewickiej nieudanej próby podboju Europy.

=============================

Lot 108. “Der Söldner Petjura…gegen die polnischen Plünderer”, Plakat, Begleittext in ukrainischer Sprache, Farblithographie, H=70,0 B=48,5 cm. Reserve 30 €.

Auktionshaus Gut Bernstorf. 06/06/2014.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s