Jacek Malczewski ??? (1854 – 1929)

Rynek poloników dostał zadyszki i zaczęło brakować nowego ‘towaru’. Może to i dobry moment by rozprawić się z problemem ‘atrybucji’ poloników. Kilkaset lat temu i później nie wszyscy malarze sygnowali swoje prace (lub wcale nie sygnowali) i teraz przypisuje się te prace konkretnym artystom, szkołom, etc w oparciu o współcześnie poznaną wiedzę. Naukowcy (historycy sztuki) spierają się o autorstwo  i z tych sporów zwykle wychodzi coś nowego i dobrego. Inaczej mają się rzeczy, gdy współcześnie namalowany nieudolnie falsyfikat podsuwa się nieuświadomionemu klientowi pod nazwą ‘atrybucji’. W ten sposób nierzetelne domy aukcyjne, zwykle zagraniczne, nie mające wiedzy (who cares about Polish art!) upychaja nieświeży towar przywieziony zwykle z Polski. Takim pięknym przykładem jest ten własnie olej, świeży na rynku, ‘przypisany’ Jackowi Malczewskiemu. Chylę czoła przed Clars Auction Gallery, że napisał z przyzwoitością o atrybucji (bears signature). Inne domy aukcyjne napisałyby po prostu, że jest to praca Jacka Malczewskiego. Clars nie ma żadnych specjalistów od polskiego malarstwa (again: who cares about Polish art!) choć w przeszłości handlował juz bardzo dobrymi (prawdziwymi) polonikami. Dla nich ten obraz jest bez najmniejszego znaczenia i nawet nie warto zawracać im głowę i próbować przekonywać argumentami lub uświadamiać ich o prawdziwości lub nieprawdziwości tej pracy. Trzeba przyznać, że fałszerz-beztalencie wykazał się drobną kreatywnością: dwie pieczątki z tyłu płótna, stanowiące odcisk jakiejś zagranicznej monety lub żetonu, nadają pracy tajemniczości i mają ją uwiarygodnić. Czasami można spotkać inne sztuczki.

Akurat ta praca jest tak nieudolnie namalowana, że staje się niegroźna. W sumie, zamiast słowa ‘atrybucja’ śmiało można napisać ‘falsyfikat’ bo doprawdę trudno znaleźć jakieś podobieństwo do ręki Jacka Malczewskiego. Niemniej, znajdują się kupujący tworzący w ten sposób swoje kolekcje. Podróbki prac polskich malarzy stanowią duży problem lokalnego rynku. Dlatego, zachęcam do przeczytania, strona-po-stronie, książki traktującą o falsyfikatach na polskim rynku dostępnej ZA DARMO:

=========================

Lot 6252. Attributed to Jacek Malczewski (Polish, 1854-1929), Study-Portrait of a Woman, oil on canvas, bears signature lower left, stamped verso, canvas: 18.25h x 11.75w, overall (with frame): 21.25h x 15w. StartPrice : 2000 $. Estimation : 4 000 $ / 6 000 $.

Clars (USA). May 18th, 2014.

=========================

Pieczątki

Sygnatura

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s