Tadeusz Żukotyński (1855 – 1912)

Jeden z wieku przykładów polskich malarzy, którzy po emigracji z Europy do USA zniknęli z pola widzenia, choć znakomicie się zapowiadali. Tadeusz Żukotyński, który swoje nazwisko wykuł na skalnym bloku na jakim siedzi wartownik pałacowy wykazał tą pracą, że wiele nauczył się od Matejki a także w Monachium i że nie był tuzinkowym malarzem. Prawdopodobnie mógł odnieść duży sukces w Europie a wybrał USA gdzie zniknął malując obrazy o treści religijnej dla kościołów. Kościoły przetrwały i jego dużej wielkości prace do głównej nawy są na pewno zauważane przez wiernych ale czy są podziwiane? Taka sztuka też jest potrzebna ale być może na przełomie XIX i XX wieku osoby z mniejszym talentem mogłyby te pracę wykonać. Żukotyński tam się zmarnował a jednym z przykładów jego talentu jest ta praca. Ciekawe, że powyższa praca pojawiła się kilka lat temu na rynku w Szwajcarii i została wylicytowana za 52,500 euro. Czy ta licytacja została zakończona sprzedażą to osobiście wątpię bo wktrótce była praca licytowana w Niemczech przy wycenie ok 12 tys euro i chyba spadła. Ta aukcja jest trzecią lub czwartą z limitem nie mającym nic wspólnego z piewszą licytacją.

Obraz Żukotyńskiego jest znakomity ale wymiarami jest duży i trudno będzie go zadaptować do przeciętnego mieszkania. Poza tym, mając jeden obraz autora chciałoby się dokupić i drugi tylko gdzie go znaleźć?

==============================

Los 1240. Tadeusz Graf von Zukotynski (1855 Podolien/Ukraine – 1912 Chicago/USA), Orientalischer Palastwächter.

Zur Rechten eines Palasteinganges sitzender nordafrikanischer Wächter mit Gewehr und Dolch. Großformatiges, realistisch gemaltes Hauptwerk des polnischen Künstlers, das in seiner beeindruckenden, überaus qualitätvollen Charakterisierung der annähernd lebensgroß geschilderten Figur und in seinem außergewöhnlichen Motiv dem frühen Oeuvre Zukotynskis zugeordnet werden muss. Zukotynski studierte an der Akademie der Künste in München, wo er mit dem höchsten Preis ausgezeichnet wurde. Später wanderte er in die USA aus, wo er ab 1888 in Chicago ansässig war. Öl/Lwd.; R. u. sign.; 171 cm x 110 cm. Rahmen.
An oriental palace guard. Oil on canvas. Signed. Limit 12,500 €.

Kunstauktionshaus Schloss Ahlden. 10/05/2014 – 17/05/2014.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s