
Jan Wolski jest zupełnie nieznanym malarzem-amatorem i w dodatku na brak jego talentu malarskiego nie można narzekać. Jego liczne próby zmierzenia się i zmagania sięz tematyką monachijską kończyły się zawsze, moim zdaniem, żałosnymi resultatami. Dlatego dziwi mnie, że czasami dobre lub bardzo dobre domy aukcyjne umieszczają w katalogach jego prace. Prawdopodobnie jest to wynikiem niskiego znaczenia polskiego malarstwa poza Polską oraz bylejakością tzw ‘specjalistów’ domów aukcyjnych o znikomej wiedzy dla których ważna jest jedynie sprzedaż a nie jakość. No, ale tak jest, gdyż polskie malarstwo jest potęgą jedynie w Polsce i nie należy oczekiwać cudów poza granicami.
Podobnych knotów jak prace Wolskiego nie umieszczam z zasady na swoim blogu. Tym razem robię wyjątek by pokazać do jakich aberracji dochodzi i zdarza się całkiem często, gdy zdesperowani fałszerze zmywają lub ulepszają sygnature Wolskiego ‘uszlachetiając’ knota sygnaturą lepszego malarza np. sygnaturą Konarskiego a nawet samego Wierusza. O takim przypadku pisałem właśnie kilka dni temu.
================================
Los 2700. Jan Wolski. (Polnischer Maler. Tätig Ende 19. Jh.). Rückkehr von der Jagd. Troika-Schlitten mit heimkehrenden Jägern in winterlicher Landschaft. Öl/Holztafel. R. u. sign.; Verso altes Etikett mit Betitelung. 18,3 cm x 31,5 cm. Rahmen. Return from the hunt. Winter scene with a troika. Oil on panel. Signed. Limit 400 €.
Kunstauktionshaus Schloss Ahlden. 10/05/2014 – 17/05/2014.
Akurat ta praca Wolskiego nie jest najgorsza. Wolski był amatorem, ale jego słabiutkie prace mają nawet dość sympatyczny klimat. Dużo bardziej irytujące są dla mnie np. wiecznie uśmiechnięte baby jadące w saniach na obrazach Wasilewskiego.
Moim zdaniem trzeba tu rozróżnić twórczość sygnowaną Jan Wolski Monachium od “J” lub “T” Wolski. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ciekawymi akwarelami podobnymi do twórczości Juliusza Holzmullera, zaś w drugim przypadku z amatorem tworzącym olejem na desce. Przykładem pierwszego są: “Odpoczynek pod lasem” 20.X.2004 Rempex, “Polowanie na niedźwiedzia” 15.XII.2004 Rempex czy “Na wsi” 1910 SDA z 24.III.2013. Szkoda, że na temat pierwszego artysty jest tak mało informacji, życzyłbym sobie więcej jego prac na rynku aukcyjnym.