Jan Wolski

Jan Wolski jest zupełnie nieznanym malarzem-amatorem i w dodatku na brak jego talentu malarskiego nie można narzekać. Jego liczne próby zmierzenia się i zmagania sięz tematyką monachijską kończyły się zawsze, moim zdaniem, żałosnymi resultatami. Dlatego dziwi mnie, że czasami dobre lub bardzo dobre domy aukcyjne umieszczają w katalogach jego prace. Prawdopodobnie jest to wynikiem niskiego znaczenia polskiego malarstwa poza Polską oraz bylejakością tzw ‘specjalistów’ domów aukcyjnych o znikomej wiedzy dla których ważna jest jedynie sprzedaż a nie jakość. No, ale tak jest, gdyż polskie malarstwo jest potęgą jedynie w Polsce i nie należy oczekiwać cudów poza granicami.

Podobnych knotów jak prace Wolskiego nie umieszczam z zasady na swoim blogu. Tym razem robię wyjątek by pokazać do jakich aberracji dochodzi i zdarza się całkiem często, gdy zdesperowani fałszerze zmywają lub ulepszają sygnature Wolskiego ‘uszlachetiając’ knota sygnaturą lepszego malarza np. sygnaturą Konarskiego a nawet samego Wierusza. O takim przypadku pisałem właśnie kilka dni temu.

================================

Los 2700. Jan Wolski. (Polnischer Maler. Tätig Ende 19. Jh.). Rückkehr von der Jagd. Troika-Schlitten mit heimkehrenden Jägern in winterlicher Landschaft. Öl/Holztafel. R. u. sign.; Verso altes Etikett mit Betitelung. 18,3 cm x 31,5 cm. Rahmen. Return from the hunt. Winter scene with a troika. Oil on panel. Signed. Limit 400 €.

Kunstauktionshaus Schloss Ahlden. 10/05/2014 – 17/05/2014.

2 thoughts on “Jan Wolski

  1. Akurat ta praca Wolskiego nie jest najgorsza. Wolski był amatorem, ale jego słabiutkie prace mają nawet dość sympatyczny klimat. Dużo bardziej irytujące są dla mnie np. wiecznie uśmiechnięte baby jadące w saniach na obrazach Wasilewskiego.

  2. Moim zdaniem trzeba tu rozróżnić twórczość sygnowaną Jan Wolski Monachium od “J” lub “T” Wolski. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ciekawymi akwarelami podobnymi do twórczości Juliusza Holzmullera, zaś w drugim przypadku z amatorem tworzącym olejem na desce. Przykładem pierwszego są: “Odpoczynek pod lasem” 20.X.2004 Rempex, “Polowanie na niedźwiedzia” 15.XII.2004 Rempex czy “Na wsi” 1910 SDA z 24.III.2013. Szkoda, że na temat pierwszego artysty jest tak mało informacji, życzyłbym sobie więcej jego prac na rynku aukcyjnym.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s