Roman Kochanowski (1857 – 1945)

Roman Kochanowski. Bildnis einer jungen Magd mit Sichel, 1882(?)

To jest trochę trudny dla mnie do omówniena obrazek Romana Kochanowskiego. Wątpliwości nie mam, że namalował go ten artysta, choć mam wątpliwości, że powstał w roku 1882. Być może dom aukcyjny źle odczytał datę i trzeba dodać 10 lat. Anyway, Scheulbein Art z Monachium to bardzo rzetelny dom aukcyjny i kupiłem u niego w przeszłości ze dwa obrazki tego malarza. W 1882 roku Roman Kochanowski malował duże „fotograficzne” pejzaże i powoli odchodził od tego formatu i stylu malowania by wkrótce pozostać przy swoich deseczkach wziętych m.in. z pudełek po cygarach. Być może ten portret młodej kobiety z sierpem był kiedyś nieumiejętnie oczyszczony i wtedy usunięto literę imienia („R”) jak również pomajstrowano przy dacie. To są być może sprawy drugorzędne a w dodatku moje hipotezy bez pokrycia.

To co mnie interesuje to sam portret, który jest niestety słaby. Przewertowałem dwie książki o tym malarzu, jedna napisaną przez Lewkowicza i Trościankę w 1972 roku a drugą, wileki album, wydany z okazji 150 lecia urodzin malarza w 2007 roku (połączony z objazdową wystawą prac RK po Polsce i Freising). Są w obu książkach fotografie portretów ręki Romana Kochanowskiego. Jest ich niewiele i chyba dobrze bo malarz miał problemy z oddaniem portretu a zwłaszcza rysu psychologicznego postaci. Ten sam problem widzę w pracy z obecnej aukcji. Jest to portret trochę spaprany a proszę popatrzeć na rękę dziewczyny trzymającą sierp, całkiem płaską a nie plastyczną. Wydaje mi się, że te ‘odpryskowe’ portrety w twórczości Kochanowskiego stanowią raczej ciekawostkę i nie powinny być obiektem wielkiego pożądania. Widzę jeden wyjątek, którym może być zakup przez osobę do sporej kolekcji posiadanych już pejzaży tego malarza – obrazek ten będzie ją wtedy uzupełniał. Jednak, jako zakup pierwszej pracy (i to słabej) byłby niewypałem. Dodam, że widziałem kiedyś szkicownik Romana Kochanowskiego a w nim setki drobnych ołówkowych i sangwinowych portrecików. Jednak, każdy z nich był bardzo szkicowy, bez charakteu postaci. To co się ceni u Romana Kochanowskiego to pejaże a był jednym z najlepszych polskich pejzażystów i te obrazki warto kolekcjonować. Mogę przy okazji wspomnieć o nielicznych martwych naturach, które również są przednie i watre grzechu. Jak zwykle, są to jedynie moje opinie a każdy zrobi co zechce.

Lot 620. KOCHANOWSKI (WOHL ROMAN KOCHANOWSKI) 1857 Krakau – 1945 Freising. Bildnis einer jungen Magd mit Sichel. Öl auf Holz.. R. u. signiert und datiert 1882. Min. beschädigt.. 23,2 x 19 cm.. Estimate 800 euro. Scheublein Art & Auktionen KG. 07/01/22. Sold 1,300 euro

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s