Portret Katarzyny Opalińskiej, żony Stanisława Leszczyńskiego

Portret Katarzyny Opalińskiej, żony Stanisława Leszczyńskiego

Portret Katarzyny Leszczyńskiej z domu Opalińskiej, żony króla Stanisława Leszczyńskiego, matki Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV. Być może któreś z polskich muzeów mogłoby starć się kupić ten portret o ile ma jeszcze pieniądze. Kilka lat temu na rynku był miedzioryt przedstawiający królową: https://polishartcorner.com/2020/01/03/portret-katarzyny-opalinskiej-zony-stanislawa-leszczynskiego/. Brak niestety informacji o proweniencji, o potwierdzeniu, że namalowaną jest rzeczywiście Katarzyna Leszczyńska oraz sugestii o autorstwie tego niezwykłego portretu.

Lot 352. Portrait of Catherine Opalinska, Queen Consort of Poland, 18th century continental school. Oil on canvas, canvas measurements: 131 x 105. Catherine Opalinska (Polish Katarzyna Opalińska; Poznań, Poland, October 13, 1680 – Lunéville, France, March 19, 1747), was queen consort of Poland twice and great Duchess consort of Lithuania through her marriage to Stanislaus I of Poland. Catalina was the second daughter of magnate Juan Carlos Opalinski and his wife Zofia Czarnkowska. On May 10, 1698 in Kraków, she married Stanislaus I of Poland, who became Duke of Lorraine and briefly King of Poland. In 1699, she gave birth to her first daughter, Anne, and in 1703, to Mary, Queen of the French, who would be the future wife of Louis XV. Estimate 20,000 – 30,000 euro. Templum Fine Art. 05/13/22

4 thoughts on “Portret Katarzyny Opalińskiej, żony Stanisława Leszczyńskiego

  1. Interesujący portret ale dama ubrana jest według mody z XVII wieku, bardziej z czasów królowej Marysieńki. Nie widzę też podobieństwa do Katarzyny Opalińskiej. Ciekawe kogo przedstawia…

  2. Portrety z tamtych czasów maja to do siebie ,że zakłamują rzeczywistość.
    Jest kilka dostępnych portretów K.O na Wikipedii i można się tam doszukać podobieństwa z pracą przedstawiona na blogu lub i nie – to jest chyba kwestia indywidualnej interpretacji, a najlepiej chyba pytać u źródła czyli w Templum Fine Art.

    Nawet Jan Matejko malując portret Anieli z Potockich Zamoyskiej zakłamywał rzeczywistość:
    „ …portret Anieli z Potockich Zamoyskiej namalowany przez mistrza w 1872 roku, a więc wkrótce po ślubie młodych Zamoyskich. O obrazie tak pisał Zygmunt Kamiński [malarz, przyjaciel Konstantego, autor pamiętnika „Dzieje życia w pogoni za sztuką”, Warszawa 1976] „ z własnych ust hrabiego usłyszałem znaną w literaturze wypowiedź mistrza: gdy po ujrzeniu portretu hrabia zawołał: ”Mistrzu, mistrzu moja żona tak nie wygląda! Matejko odrzekł: Ale powinna, panie hrabio, tak wyglądać”. Rzeczywiście, piękny portret przedstawia hrabinę jako władczą, wspaniałą heroinę. Jak było naprawdę z tym wyglądem, nie wiadomo; ale zachowane reprodukcje portretu świadczą, że było to prawdziwe dzieło sztuki.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s