Władysław Szerner czy Władysław Karol Szerner? Tym razem o warszawskim Rempexie

Szerner, tyle, że który? W drodze na wesele huculskie

Czasami odnosze się do aukcji w Polsce i tym razem muszę to zrobić. Po raz któryś pojawia się olej Szernera, tyle, że którego: Władysława czy też Władysława Karola (syna)? Wielokrotnie sugerowałem, że prace ojca-monachijczyka są dobre i bardzo dobre a prace syna, zwykle kopie prac ojca, są słabe i bardzo słabe. W Polsce domy aukcyjne robią zamieszanie i pozwalają na wprowadzanie na swoje aukcje prac syna, które zwykle sygnowałe dość podobnie lecz z dodaniem słówka ‘iun’ lub ‘jun’ świadczącego o tym, że jest kopia pracy ojca. Handlarze, usuwają to słówko a domy aukcyje udają, że o tym nie wiedzą, bo wtedy procentowo opłaty aukcyje od zysku są większe. Być może, że źle oceniam: eksperci domów aukcyjnych nie mają czasu na analizy a właściciele domów mają swoich (tanich?) pracowników w nosie i nie namawiają do nauki. Liczy się tylko zysk i nie ma czasu na detale.

Sygnatura

Po raz trzeci a może i więcej, ta praca Władysława Karola Szernera uchodzi na polskich aukcjach za pracę Wladysława Szernera. Tym razem na aukcji w Rempexie 9-go lutego 2022. Kręci się rynkiu polskim jak (dawniej mówiono) g..o w przeręblu. W 2019 roku była również w Rempexie. A przecież możnaby ją sprzedać elegancko, tak jak być powinno, czyli jako pracę Karola. Czy Rempex kiedyś otrząśnie się czy też będzie nadal staczał się ku uciesze innych domów aukcyjnych? Pozdrawiam.

Poniżej praca Władysława Szernera jaka została wyrytowana w Tygodniku Ilustrowanym w 1894 roku. I rest my case. List polemizujący Rempexu chętnie wydrukuję bez skrótów – proszę się nie krepować jego długością i mnogością ekspertyz. Polemika mile widziana choć rozumiem, że ignorowanie mnie jest najprostszym rozwiązaniem.


Przyznam, że jest to chyba pierwsza pozytywna odpowiedź w historii blogu. Dziękuję REMPEX!

Szanowny Panie,

Dziękujemy za uwagi.
Zweryfikowaliśmy ponownie sprawę autorstwa obrazu i po konsultacjach poprawiamy błąd: praca została namalowana przez Władysława Karola Szernera – syna i z takim opisem jest teraz przedstawiona w katalogu.

Z poważaniem,
Dom Aukcyjny Rempex

(02/01/22

4 thoughts on “Władysław Szerner czy Władysław Karol Szerner? Tym razem o warszawskim Rempexie

  1. Myślę, że REMPEX w opisie pracy powinien dodać, że praca jest kopią pracy ojca, Jest to bardzo ważna informacja, jednak ciągle jej nie ma dostępnej (onebid). Czy pełny opis nie powinien zawierać tej szczerej informacji? Jeśli REMPEX posiadł, już dzięki autorowi blogu informacje, że jest to kopia – to powinien tą informację umieścić oraz dostosować estymację do faktu, że jest to kopia. Czy estymacja 65000-75000 PLN za kopie obrazu ojca jest w pełni uzasadniona?

    • Myślę, że taki dodatkowy opis byłby wskazany. Proszę jednak zauważyć, że sprawa jest bardzo ‘świeża’ a Rempex zachował się niezwykle elegancko i dokonał korekcji atrybucji bardzo szybko. Proszę poszukać na blogu jak w identycznym przypadku zachował się np. Polswissart ok 2 lata temu.

      Odnośnie cen na sztukę malarską w Polsce to coraz trudniej jest mi za nimi nadążać, choć ca $15,000 – 18,000 za ten obraz-kopię też uważam za cenę bardzo wysoką. Przymusu zakupu jednak nie ma.

  2. To dobry dom aukcyjny, choć ostatnio również ulega gorączce cenowej (zrozumiałe w obecnych czasach).
    Chyba jedyny dom aukcyjny gdzie rzeczywiście można wyszukać cały przekrój malarstwa.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s