Jan Czesław Moniuszko (1853 – 1908)

Jan Czesław Moniuszko. Yankiel’s concert

‘Koncert Jankiela’ był przedmiotem prac malarskich wielu polskich artystów. Jedną z interpretacji wykonał Czesław Moniuszko, malarz średniej klasy, lecz lubiany przez kolekcjonerów zw względu na nawiązywanie przez niego do historii i tradycji polskiej. Artysta malował również sceny dworskie ale te nie są aż tak popularne. Praca z aukcji we Francji jest literacko pewnie dobra ale wykonanie tej zatłoczonej kompozycji jest bardzo słabe. Wystarczy popatrzeć na twarze, zwłaszcza kobiece, od dolnego lewego roku aż do góry by przekonać się, że mało maja wspólnego z plastycznością. Nawet Zosia siedząca blisko Jankiela jest i smutna i nie aż tak piękna (jak np. Alicja Bachleda-Curuś), jak należałoby oczekiwać, w dodatku również z płaską buzią. Lepiej artyście udały się postacie ułanów.

Wydaje się, że ten obraz warty jest ściągnięcia do Polski, właśnie ze względu na powiązania z polską kulturą. Trzeba jednak pamiętać, że obraz ten przywędrował na tę francuską aukcję nie ze ściany starej polskiej emigracji, lecz właśnie z Polski, gdzie niedawno był licytowany w Agrze-Art i w końcu został sprzedany w galerii tego domu aukcyjnego (https://galeria.agraart.pl/autor/757/jan-czeslaw-moniuszko). Zatem, jest to próba wylicytowania wyższej sumy od tej z Agry-Art i zachęcenie do powtórnego przewiezienia obrazu na polskie aukcje. Czy to się uda? Wycena obrazu jest rozciągliwa jak guma w portkach (3-10K euro). 10,000 euro to dużo za słaby obraz, choć jego patriotyczne przesłanie jest bez skazy.

Lot 21. Jan Czeslaw Monuisczko (Vilnius 1853 Warsaw 1908). “Yankiel’s concert”. Oil on canvas, end of 19th century. Signed on the lower right side. Yankiel’s concert represents a scene of Adam Mickiewicz’s (1798-1855) poem « Pan Tadeusz » (first published in 1834), in which a Jewish man named Yankiel plays music to honour the engagement of a couple originating from noble polish families. The character of Yankiel is one of the most important representations of a Jew in classic polish literature. Many other works of art were inspired by this scene, among which Jan Czeslaw Monuisczko’s painting is considered the most important. H_70 cm L_98 cm (27 ⁹/₁₆ x 38 ³⁷/₆₄ in)

JAN CZESLAW MONUISZKO (1853-1908). Jan Czeslaw Monuisczko was the son of the famous composer Stanislaw Moniusczko (1819-1872). Born in Vilnuis in 1853, he moved to Warsaw with his parents in 1858. From 1871, he studied painting under Wojciech Gerson and Aleksander Kaminski. From 1878, he continued his studies at the Academy of Fine Arts in Saint-Petersburg. After returning to Warsaw, following his graduation, Monuisczko specialised in genre scenes painting. He was particularly famous for painting Polish noble costumes in historical context. Some of his painting also had a religious content. He exhibited in Lodz, Krakow, Warsaw and Kiev. Estimate 3,000 – 10,000 euro. Pierre Berge & Associes. 02/01/21

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s