Józef Popczyk (1890 – 1971) vel Janusz Andrzej Reszka (1952) vel Stan Reszka

Janusz Andrzej Reszka. Jazz

Jeden z czytelników przysłał mi kilka dni temu komentarz odnośnie praca Józefa Popczyka o jakich się wyraziłem, że je rozreklamowałem na blogu a w następstwie tego zaczęły pojawiać się na polskim rynku aukcyjnym. Oczywiście, że przesadziłem z tym moim wpływem na polski rynek i świadom jestem, że żadnego takiego wpływu nie posiadałem i nie posiadam. Treść komentarza czytelnika skłoniła mnie do zainteresowania się tematem Józefa Popczyka, bo zwykle czytelnicy mają rację skoro piszą w konkretnej sprawie. Oto treść komentarza czytelnika o inicjałach ZG:

Proponuję pochylić się nad twórczością “Artysty Popczyka”. Prawdopodobnie takiego autora nigdy nie było. Kto zetknął się na żywo z tymi obrazami wie, że są to współcześnie malowane, na starych podłożach obrazy. Zresztą warto zestawić to z twórczością niejakiego Janusza Reszki (proszę zerknać w jego Bio). Nagły wysyp tylu prac tego autora powinien być zastanawiający.

Rzeczywiście, post-impresjonistyczne a zwłaszcza kubistyczne prace Józefa Popczyka zaobserwowałem na rynku w ostatnich 10 latach. Firma Art Price, mająca największy zasób danych artystycznych, posiada informacje o aukcjach tego malarza dopiero od 2011 roku. Co się działo przed 2011 rokiem i czy wogóle coś się działo? Józef Popczyk jako malarz nie istnieje wcześnej na międzynrodowym rynku malarskim a przecież jego kubistyczne prace datowane są latach 1925-35. Natomiast polskie artinfo.pl informuje o jedynie 6 pracach sprzedanych w Polsce i to w dodatku w ostatnich 5-ciu latach – zatem niewiele. To tyle na temat prac Józefa Popczyka.

Czytelnik radził mi zainteresować się polskim współczesnym malarzem Januszem Reszką (ur 1952). Informacje o nim skopiowałem z jednej ze stron internetowych:

Artysta urodzony w 1952 roku w Łodzi. Edukację ukończył w Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W latach 1975-1988 był związany z Grupą Malarzy w Kazimierzu Dolnym. W 1988 r. wyjechał do Paryża, tam ukończył Szkołę Konserwacji Zabytków i Dzieł Sztuki. Pracował jako konserwator obrazów jednocześnie uprawiając malarstwo sztalugowe oraz fresk. W 2018 powrócił do Polski, gdzie rozpoczął cykl wystaw indywidualnych i zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i Muzeach wielu Krajach Europy, USA, Australii m.in Japonii, Szwajcarii, Izraelu, Francji, Syrii, Kuwejcie, Tunezji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chorwacji, Słowenii i Kanadzie. Aktualny styl uprawiany przez artystę to postkubizm chromatyczny.

Być może rzeczywiście Józef Popczyk i Andrzej Reszka to jedna i ta sama osoba. To chyba nie jest przypadek, że Andrzej Reszka od 1988 roku mieszkał we Francji i wysyp jego prac jest własnie we Francji. Proawdodpodobnie również artysta o nazwisku Stan Reszka malujący ‘pointylistycznie’ to również Andrzej Reszka. Natomisat post impresjonistyczne franuskie krajobrazy, synowane Józef Popczyk, również przypisałbym Andrzejowi Reszce (na podstawie esperymentalnych prac Stana Reszki). Należałoby zapytać i przycisnąć do spowiedzi p. Andrzeja Reszkę o jego ewentualne okresy życia a) kubistyczne, postimprsjonistyczne i pointylistyczne.

 (https://www.youtube.com/watch?v=tLsqCTFmJRc)

Czy wszyscy (za wyjątkiem czytelnika piszącego o tym problemie) daliśmy sie nabrać na Józefa Popczyka?

Ponizej kilka prac Andrzeja Reszki z różnych stron internetowych, zaś prac Józefa Popczyka, dla porównania,  jest bardzo dużo na tym blogu.

Janusz Andrzej Reszka
Janusz Andrzej Reszka
Janusz Andrzej Reszka. Akt
Janusz Andrzej Reszka

3 thoughts on “Józef Popczyk (1890 – 1971) vel Janusz Andrzej Reszka (1952) vel Stan Reszka

 1. Zapewne ma Pan racje. Nie ma żadnych informacji biograficznych na temat takiego malarza, a polscy malarze w środowisku paryskim to temat dość obszernie opracowany. Jeżeli to rzeczywiście prace malarza Reszki uważam taki zabieg za mocno niewłaściwy. Z drugiej strony ceny powyżej 600 euro za prace nieznanego szerzej malarza to już próba wyłudzenia pieniądza przez domy aukcyjne.

  • Ciekawe byłoby dowiedzenie się skąd te domy paryskie wzięły dane biograficzne Popczyka. Kto im je podsunął? Czy zabieg p. Reszki to niewłaściwy, jak Pani pisze? Wydaje mi się, że malarz ma prawo malować i sygnować swoje prace jak mu się podoba a kupujący winni się zastanowić przed wyłożeniem pieniędzy. Niemniej, ‘koszerności’ w tej całej sprawie nie mam za grosz. Jeden czytelnik mi pisał, że lat temu dwa zwrócił sie do p. Reszki w podobnej sprawie lecz ten mu nie odpowiedział. Zatem, może on (Reszka) sam widzi, że popełnił duży ‘błąd’. Mówiąc o wyłudzaniu pieniędzy przez paryskie domy aukcyjne to uważam, że mogą nie wiedzieć co czynią w tej konkretnej sprawie obrazów Popczyka. Domy polskie aukcyjne też nie mają pojęcia co czynią i to jest przykład na to jak trzeba uważać i tam i tu. Może temat się rozwinie bo jeden z czytelników ma zamaiar rozmawiać o Popczyku z p. Zagrodzkim, który doradza w Paryżu.

   • Na stronie inernetowej firmy e-antyki z Piaseczna (https://e-antyki.com/katalog-antykow/1863-jozef-popczyk-kubizm-lata-20-xx-wieku-olej-plotno.html) mamy taki oto życiorys Józefa Popczyka:

    Józef Popczyk urodził się w Brzezinach koło Krakowa w 1890 roku, zmarł w 1971 w Chorzowie. Jego matka była Polką, ojciec Rosjaninem. Studiował architekturę na politechnice we Lwowie i pracował w Polsce jako architekt. Malarstwo było jego pasją. Pogłębiając studia malarskie przebywał w Paryżu w latach 1910 i 1920, a także w Anglii i Wenecji. Zaliczany jest do członków École de Paris. Popczyk w latach 20. XX wieku tworzył jedynie prace abstrakcyjne, kubistyczne, aby bez znanych przyczyn porzucić te kierunki na rzecz postimpresjonistycznych krajobrazów, scen miejskich. Artysta o którym niewiele wiemy, bardzo rzadko pojawia się na rynku antykwarycznym budząc zachwyt, którego twórczość ma zapewne przed sobą jeszcze wiele do odkrycia.

    Ten życiorys jest radośnie powielany (kropka w kropkę) również w innych miejscach.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s