Aleksander Świeszewski (1839 – 1895)

Aleksander Świeszewski. Boating in the Alps

Nieduży obraz Aleksandra Świeszewskiego przedstawia nastrojowy alpejski pejzaż, z nieodłącznym jeziorkiem, w porze zachodzącego ciepłego słońca. Stosunkowo niska wycena będzie zapewnie przekroczona a praca, przewiduję, powędruje do Polski. Jako kolekcjoner, szukałbym jednak obrazu Świeszewskiego z polskimi górami, Tatrami, a nie Alpami.

Zupełnie na marginesie, nie znoszę gdy dom aukcyjny, jak w tym przypadku Chiswick, nie chce zająć się wysyłką wylicytowanej pracy. Zlecanie innym wysyłkę potania koszta domu aukcyjnego (mniejsze zatrudnienie) ale potrafi znacznie podrożyć koszta kupującego. Spotkałem się wielokrotnie, gdy rekomendowany shipper wystawia 2-3 razy wyższy rachunek od tego jaki byłby wystawiony własnymi środkami. Bywało, że shipper żądał ode mnie 100 euro za odebranie obrazu z domu aukcyjnego kilka ulic dalej. Dodchodzi do tego szczegółowo wyiczone ‘bardzo ostrożne pakowanie, przygotowanie dokumentacji, zawiezienie paczki na pocztę’ i w ten sposób rachunek za przesyłke rośnie i rośnie. Takie domy aukcyjne omijam, prawie bez wyjatku. Młotkowe Chiswick, to dodatkowe 25% ceny wylicytowanej bez pomocy kupującemu.


Lot 172. ALEXANDER SWIESZEWSKI (POLISH 1839-1895). Boating in the Alps. Indistinctly signed, lower right. Oil on board; 28.5 x 39.5cm (11 1/4 x 15 3/4in). Estimate 800-1,200 GBP. Chiswick Auctions. 06/19/19. 193400

2 thoughts on “Aleksander Świeszewski (1839 – 1895)

    • Te dwie prace jednak różnią się szczegółami choć zgadzam się, że to ta sama kompozycja. Moim zdaniem, może to być replikia autorska. Zdarzało sie to Świeszewskiemu i spotkałem się już wcześniej z jego replikami. Może w lecie, gdy bedzie zastój na rynku wyciągnę ze swojego lamusa podobny przypadek.

      Dziekuję za wychwycenie!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s