Władyslaw Chmieliński (1911 – 1979)

Władysław Chmielinski. A street scene in Warsaw

O Władysławie Chmielińskim (Stachowiczu) pisałem już kiedyś odradzając kolekcjonowanie jego prac będących w większości replikami z kolejnych replik. Nadal odradzam, choć są to zwykle bardzo zgrabne kompozycje, malowane z dużą sprawnością i mogą się  podobać. Jest ich jednak ogromna ilość na rynkach zagranicznych (głównie skandynawskim i amerykańskim) ale też w Polsce. Do niedawna panowało szaleństwo na tle olejów Chmielińskiego, które kupowano za granicą by sprzedać ze dużym przebiciem w polskich domach aukcyjnych. Była to spora nieuczciwość na polskim rynku, nie dlatego, że sprzedawano drogo ale dlatego, że mocno promowano tego malarza zapominając napisać, że większość jego prac to repliki z replik. Było to wciskanie kitu nieświadomym klientom za duże pieniądze. Wina też oczywiście leży po stronie klientów, gdyż do kupowania sztuki trzeba się samemu przygotować (wiedza). Nie widzę już teraz prac Chmielińskiego za 30,000 złotych; są już dużo tańsze. Kiedyś prace jego podążały za emigrantami i ich nostalgią dając pewien symbol polskości na ścianach domu/mieszkania i były tanie bo Chmieliński sam wysyłał i sprzedawał je tanio za granicę.

Parka prac Chmielińskiegoz z Bonhams, wyceniona na 3,000-5,000 funtów(!) źle świadczy o tym domu aukcyjnym. Skąd jednak mogą ich experci wiedzieć kim był ten malarz. 5,000 funtow lub 6,250 z opłatami (górna estymacja), to około 27,000 złotych i te pieniądze trudno będzie odzyskać.

Władysław Chmieliński. Horse-drawn carriages outside a church

Lot 431. Wladyslaw T. Chmielinski (Polish, 1911-1979). A street scene in Warsaw; Horse-drawn carriages outside a church (a pair) each 16 x 20in (40.8 x 50.9cm). Estimate US$ 3,000 – 5,000£ 2,400 – 3,900. Bonhams. 06/24/19

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s