Wacław Szymanowski (1859 – 1930)

Odlew rzeźby Wacława Szymanowskiego posągu ‘Bolesław Śmiały’ jako jednej z figur opracowanego przez artystę ‘Pochodu na Wawel’ z początków lat 1900-tnych. Wieloosobowa rzeźba z figurami naturalnej wielkości miała w zamierzeniu artysty stanąć na dziedzińcu wawelskim jednak na skutek podziału opinii nie doszło do realizacji tego projektu. Pozostał projekt jaki można oglądać w zmiejszonej skali w MN w Krakowie.

Duesseldorfer Auktionhaus sprzedaje wykonaną w brązie zmiejszoną postać Bolesława Śmiałego przypominającą swoją dynamiką jedną z rzeźb okresu socrealizmu z osobą z zaciśnięta pięścią i zdecydowanym kroczeniem do przodu a nie pracę Szymanowskiego z okresu Młodej Polski. Okazuje się, że ten niemiecki dom aukcyjny sprzedaje niepełną figurę Bolesława Śmiałego. Brakuje jej miecza na jakim powinien opierać się polski król. Wtedy socrealizm przeobrazi sie w symbolizm epoki. Odlew figury Bolesława Śmiałego ma swoich zbiorach NMN w Warszawie i stamtąd zaczerpnąłem poniższą fotografię (figura jest dwukrotnie wyższa wg opisu od tej z Niemiec). Licho wie czy ta rzeżba w Dusseldorfer stanowi autorski odlew czy jest to odlew późniejszy. Inną sprawą jest brak miecza w dłoni Bolesława Śmiałego co doprpwadza do zupełnie innego efektu od tego o jakim prawdopodobnie myślał Szymanowski.

================================

Lot 1537. Szymanowski, Waclaw 1859 Warschau – 1930 Warschau
Boleslaw Smialy. Bronze. Signiert. H 44,5 cm. Reserve 1,500 €.

Düsseldorfer Auktionshaus. 22/05/2014.

================================

Bolesław Śmiały-fragment Pochodu na Wawel.

Wacław Szymanowski. Date of creation: 1912 oryginał – 1911, odlew 1912.Provenance: Muzeum Narodowe w Warszawie. Identifier: 156098; casting (process) ; 85 x 45 x 49 ; w inw. gł. wys. 80; bronze (metal).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s