Jerzy Kossak (1886 – 1955)

Jerzy Kossak. Winter scene with soldiers on horseback, 1928

Temat z wojny polsko-bolszewickiej – potyczka grupy polskich ułanów dopadającej czterech bolszewickich bandytów. Jeden przebity lancą, drugi spadł z konia i jego los też pewnie jest przesądzony a dwóch w dali bohatersko ucieka ‘w pieriod’. Jest to jedna z wielu kompozycji Jerzego Kossaka malującego historię zwycięskiej wojny z czerwona zarazą. Ten fragment twórczości Jerzego Kossaka cenię najbardziej i wyjątkowo dobrze i spokojnie znoszę liczne pogonie za bolszewikami i liczne potyczki malowane prze niego zwykle w małych formach i chcę wierzyć że temat miał podłoże bardziej emoncjonalne niż ekonomiczne.

Wyżej pokazana na fotografii panoramiczna kompozycja malarska jest całkiem udana i nie przeszkadza mi, że również była kilka razy powielana przez artystę w tak sporym wymiarze. Ta praca wygląda jakby była malowana na specjalne zamówienie a nie na pokrycie gorącego weksla. Rempex sprzedał kilka lat temu podobnej wymiarami replikę za 19 tys złotych. Płótno jakie teraz pojawiło się w Danii jest wyceniane na ok 4 tys euro. Bez wstydu powiesiłbym ‘Bolszewika bij!’ nad kominkiem broniąc się przed bredniami wyszukanych i subtelnych kolekcjonerów (ależ to tylko Jerzy Kossak!) własnymi emocjami i historią.


Jerzy Kossak: Winter scene with soldiers on horseback. Signed and dated Jerzy Kossak 1928. Oil on canvas. 51 x 105 cm. Price estimate kr 30,000 (4,000 euro). 24 Feb 2014. [Sprzedano za kr 27,000 (ok 3,600 euro)]

3 thoughts on “Jerzy Kossak (1886 – 1955)

  1. Szanowny Panie(i)
    Nie tylko cenne uwagi dotyczace malastwa ale rowniez szerszego aspektu kolekcjonerstwa. Wypada pogratuluwac a przedewszystkim podziekowac. Tak na marginesie wspaniale trafil Pan(i) w sedno opisu tego obrazu. Pieknie pokazana walka z ta nie wypleniona, niestety zaraza. Niedawno w Niemczech byl obraz przedstawiajacy poddanie sie Moskali przed Wladyslawem IV w Smolensku w 1633 r. Na obrazie widzimy lezacyh plackiem kacapow przed majestatem Rzeczypospolitej. Choc obrazy rozne i gatunkowo (na palcach reki mozna wyliczyc obrazy batalistyczne malowane w epoce dotyczace Polski) i cenowo, to pieknie by sie prezentowaly na scianie.
    Pozdrawiam, WB

  2. WITAM. JESTEM POSIADACZEM ORYGINAŁU BARDZO PODBNEGO OBRAZU JERZEGO K o wymiarach 45 x 100cm , olej na płótnie, różniący się od powyższego wręcz kilkoma szczegółami, kompozycja identyczna wręcz, ciekawe ile jeszcze takich obrazów jest .. w publikacjach widzę pierwszy raz, myślałem – mimo że wiedziałem że Jerzy K. tematykę powielał- , że mój jest jedyny… a tu proszę.. niespodzianka !!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s