Judyta (Jehudith) Sobel (1924 – 2012)

Judyta Sobel. Harbor Scene, 1961

Jestem zaskoczony ilością prac Judyty (Jehudith) Sobel na aukcjach w Polsce a jakie zostały mamalowane chyba bez wyjątku poza krajem. Studiowała co prawda w Łodzi ale szybko wyjechała z Polski do Izraela by osiąść w USA, ostatecznie w Woodstock. Widzę sporo prac tej malarki na rynku w USA jakie były sprzedane w widełkach od kilkuset dolarów do, zupenie niezrozumianego dla mnie pułapu,  $3,000. Po jej śmierci, ceny trochę poszły w góre ale też i podaż jej prac wyrażnie wzrosła (na rynku aukcyjnym a nie galeryjnym bo w galeriach była zawsze obecna). Wygląda na to, że namalowała dużo obrazów w swoim życiu i choćby z tego względu trudno spodziewać się, że zakup jakiejś jej pracy będzie dobrą inwestycją. Jesli komuś podoba sie jej malarstwo to trzeba po prostu kupić dobrą pracę i powiesić na ścianie zamiast plakatu lub reprodukcji. Zupełnie inna sprawą jest natomiast ocena jej malarstwa.  O tym napiszą inni, ci zajmujący się w sposób drobiazgowy współczesnym malarstwem (koloryzmem?) i potrafiący w sposób mało dla mnie zrozumiały wykazać  dodatkowe wartości wnoszone w dobro sztuki. Przyznam, że gdyby mnie o to zapytano to miałbym kłopot z odpowiedzią.

Moim zdaniem, Pejzaż nadmorski z łódkami  Judyty Sobel, jaki jest w tej chwili na rynku, wygląda jednak nieżle ale jest to doprawdę rodzynek wsród wielu jej prac. Dlatego warto zamieścić tę fotografię. Wycena tej pracy ($4,000-6,000) jest chyba jednak optymistycznie znacznie zawyżona.

Wracajać do obecności Judyty Sobel w Polsce to wydaje mi się, że ktoś kupił sporą ilość prac za jej życia i teraz stara się szeroko je rozreklamować w kraju. Jednak ceny polskie, do 20,000 złotych, są nie do przyjęcia i może to być krótkotrwała moda. W USA jest znacznie taniej i wybór jest większy.


Lot 113. Jehudith Sobel (New York / Poland 1924 – ) oil on canvas, Harbor Scene, dated 1961, 30″ x 36″. Bill Hood and Sons. Feb 25th 2014. Estimate $4,000-6,000. Starting bid $2,000.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s