Wacław Taranczewski (1903 – 1987)

Wacław Taranczewski. Blätter

Blog niespodziewanie powoli przeobraża się w wygrzebywanie prac polskich artystów wywożonych z Polski na rynki zachodnie a nie odwrotnie! Jestem zaszokowany bo to stawia egzystnecję tego blogu na krawędzi wymarcia. Może któryś z polskich domów aukcyjnych otworzy zatem filię w Paryżu lub w Wiedniu? Podpowiadam dobry interes bo handlować można i tu i tam. Do rzeczy zatem. Bardzo ciekawy moim zdaniem obraz Wacława Taranczewskiego przedstawiający jesienne liście w wazonie oraz zarys stojącej obok postaci (równie dobrze może to być cień wazonu z liśćmi) znalazł się na aukcji w Dorotheum. Nie jest to zwyczajna aukcja zapowiadana starannym katalogiem lecz jest to internetowa aukcja poniekąd ‘odpadów’, tj. obiektów które nie sprzedaly się na normalnych akcjach młotkowych lub które nie zakwalifikowały się takie aukcje. Pecunia non olet i każdy z domów aukcyjnych przyjmie wszystko na aukcje byle radośnie pobrać marże od obydwu stron. Obraz Wacława Taranczewskiego pojawiał się na aukcjach w Polsce już kilka razy (3-4?). O ile sobie przypominam pierwszą(?) wyceną było 8,500 złotych w 2011 roku w Desie Katowice lecz co potem to już nie szukałem. Tręd wywozu poloników na zachód jest już widoczny. Zatem panie i panowie, brać po pachę to co w obfitości jest w kraju, np. Starówkę Chmielińskiego, Pejzaż zimowy z domkiem Koreckiego czy też Jazdę trójką Zygmuntowicza vel Wasilewskiego vel… i jazda z nimi bo granice stoją szeroko otworem. Good luck!

Lot No. 138-079944/0006. Waclaw Taranczewski (Czarnków 1903-1987 Krakau). Blätter, rückseitig signiert W. Taranczewski, Öl auf Leinwand, 64,5 x 54 cm, gerahmt.  Starting 1,500 euro. Dorotheum. 01/24/23

Advertisement

3 thoughts on “Wacław Taranczewski (1903 – 1987)

  1. Dzień dobry,
    Dziękuję za zauważenie Taranczewskiego. Może warto spojrzeć, że podobnego formatu obraz – odrobinę mniej wyrazisty ale to rzecz gustu – spadł z aukcji w Rempeksie w grudniu z ceną wywoławczą 4500 zł. A miał dobre pochodzenie. Serdecznie pozdrawiam, świetną robotę Pan robi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s