Adam Styka (1890 – 1959)

Adam Styka. COUPLE IN LOVE

Adama Styki Zakochana para w paryskim Tajan. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że… praca przywędrowała z aukcji z Polski. Obraz ten został sprzedany w 2011 roku za 25,000 złotych (ca 5,800 euro). Nie bardzo znam polskie warunki wywozu za garnicę, lecz wydaje mi się, że ewentualnie obraz powinien zostać zwolniony przez odpowiednie urzędy po zapłaceniu odpowiedniej stawki. Jak by nie było, mamy zatem sytuację, w której właściciel spodziewa się 15,000 – 25,000 euro za ten obraz we Francji bo chyba w Polsce trudno byłoby uzyskać taką wycenę i sprzedaż. Obraz jest porządnie namalowany przez mistrza podobnych kompozycji z tego cyklu, jednak w moich oczach brakuje mu tej zmysłowości obecnych na wielu podobnych kompozycjach. Te o których myślę są nieco erotyczne a ten z Tajan-Agry będzie pasował do porządnego, mieszczańskiego domu. Ciekawą sprawą jest, że obecny właściciel zdecydował się wymienić poprzednią nowiutką ramę (słabą moim zdaniem) na nieco lepszą, choć też ciętą z metra. Wiele zachodu by pozbyć się niechcianego obrazu Adama Styki. Tak to bywa, gdy kupuje się nie najlepszą pracę z cyklu podobnych licząc, że cokolwiek przekształci się w górę złota. Na marginesie, co powiedzą ‘inwestorzy’, running like chicken without head od jednego polskiego domu aukcyjnego do drugiego by przepłacić za kolejny obraz, gdy taki proceder rozniesie się w środowisku? Czy każdy z nich będzie dymał do Paryż aby pozbyć się akumulowanego z płomieniem w oczach i nadzieją w sercu ‘towaru’?

Lot 64. ADAM STYKA (1890-1959). COUPLE D’AMOUREUX. COUPLE IN LOVE. Huile sur toile, signée en bas à gauche. DIM. 61 X 50 CM (24 X 19 11/16 IN.). Estimate 15,000 – 25,000 euro. Tajan. 01/24/23. Not sold

Adam Styka. Idylla marokańska. Zródło: Agra-Art. Aukcja 10/16/2011. Sprzedany, 25,000 zł.

3 thoughts on “Adam Styka (1890 – 1959)

 1. Na stronie internetowej tejże Agry podają zasady wywozu, z których wynika iż obrazy poniżej 40 tys. zł (starsze niż 50 lat) nie potrzebują pozwolenia. Skoro wywożący ma fakturę na 25 tys., to nie ma problemu:

  Wywóz jest uzależniony od wartości oraz od wieku (w większości przypadków 50 lat). Jeżeli zabytek (dzieło sztuki) jest młodsze niż 50 lat nie potrzebuje pozwolenia. Jeżeli jest starsze, wówczas stosuje się limity wartości.

  Wprowadzono limity wartości dla zabytków w zależności od ich rodzaju (pełną listę zawiera Ustawa):
  malarstwo (niezależnie na jakim podłożu) – 40 000 pln
  akwarele, gwasze, pastele – 16 000 pln
  rysunki, mozaiki – 12 000 pln
  grafiki, matryce do grafik, plakaty – 16 000 pln
  rzeźby, posągi, ich kopie – 20 000 pln
  fotografie, filmy, negatywy, mapy, partytury – 6 000 pln
  zabytkowe środki transportu – 32 000 pln
  książki (tutaj cezura wiekowa wynosi 100 lat) – 6 000 pln
  inne, nie wymienione w ustawie (czyli np. meble, rzemiosło) – 16 000 pln

  Wartość obiektu może być udokumentowana fakturą zakupu lub wyceną dokonaną przez podmiot gospodarczy wyspecjalizowany w zakresie obrotu zabytkami na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – czyli galerię, dom aukcyjny.

  Wiek obiektu może być udokumentowany oceną czasu powstania, która może być dokonana przez galerię lub dom aukcyjny jw.

  Przy obiektach mieszczących się w w/w kryteriach (limit lub <50 lat) nie trzeba więc starać się o pozwolenia z urzędów jak to było wcześniej. Wystarczy mieć fakturę zakupu lub ocenę czasu powstania i to wystarczy w przypadku kontroli na granicy.

   • Gwoli ścisłości postaramy się jednoznacznie dodać: aby obiekt wymagał zezwolenia urzędowego obydwa powyższe warunki muszą być spełnione jednocześnie (czyli wiek powyżej 50 lat i wartość powyżej 40 tys. zł).

    Z praktyki wiemy również, że zamiast faktury znacznie lepiej dysponować dokumentem w którym znajduje się zdjęcie obiektu pozwalające na jednoznaczną i szybką identyfikację wywożonego obiektu.

    serdeczności
    Sztuki Piękne

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s