Józef Czapski (1896 – 1993)

Józef Czapski. Nature morte au réveil, 1973

Nie każdemu ta martwa natura Józefa Czapskiego przypadnie do gustu. Generalnie, do prac tego artysty trzeba dorosnąć.

Lot 144. CZAPSKI Joseph, 1896-1993. Nature morte au réveil, 1973, huile sur toile, signée et datée en bas à droite, 55 x 46 cm. Estimate 4,000 – 7,000 euro. Rossini. 06/29/22. Sold 14, 700 euro

4 thoughts on “Józef Czapski (1896 – 1993)

  1. Wystawa Czapskiego skończyła się 5 czerwca br. Było tam kilka wybitnych prac oraz kilka ciekawostek. W przemyślany sposób pokazano malarską drogę Czapskiego – wnikliwi zwiedzający mogli po duktach pędzla i sposobie kładzenia farby rozpoznać, kiedy artysta ledwo wiązał koniec z końcem, a kiedy malarsko odżył, pod opieką mecenasa i marszanda Richarda Aeschlimann’a, by w końcu malować niedowidząc z powodu postępującej katarakty. Jakkolwiek opinie na temat walorów malarstwa Czapskiego mogą być różne – i zgadzam się osądem autora bloga, że do tego Artysty trzeba dojrzeć – to niewątpliwie był on wielką osobowością, świadkiem historii oraz patriotą do końca walczącym o niewygodną dla Zachodu prawdę nt. komunistycznych zbrodni.

    P.S. Praca z Włoch to nie tanio sprzedany Czapski, którego nie dostrzegli gracze rynkowi. To błędnie przypisana atrybucja, na podstawie opisu z blejtramu, z pewnością nie wykonanego ręką Artysty.

  2. Przyznam ,że nie znam się na twórczości J.C – wiem tylko tyle co w Internecie wyczytałem i usłyszałem z audycji radiowych poświęconych wystawie/osobie J.C. Przyznam również ,że prosiłem dom aukcyjny o dodatkowe zdjęcia i na blejtramie znajduje się dodatkowy opis – lecz nie czytelny na fotografii -ale tam każdy może cos napisać.. Dodatkowe zdjęcia sprawiały wrażenie jak by czyjaś sygnatura była ukryta pod warstwa werniksu.. Proweniencja – kolekcja prywatna ,,Mediolan” w tym przypadku i tak niczego nie zmienia.
    Pani Katarzyna Haber kurator wystawy mówiła ,że Czapski był bardzo skrupulatny i pozostawił po sobie ok 300 dzienników , więc wszystkie prace pojawiające się na rynku jako J.C można potwierdzić lub zakwestionować , jeżeli ma się do nich dostęp.
    Dziękuje za odzew i pozdrawiam.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s