Józef Warnia-Zarzecki (1850 – 1925)

Józef Warnia-Zarzecki.

Malarz polskiego pochodznia, Józef Zarzecki herbu Warnia, zupełnie nieznany w Polsce za to dobrze w Turcji. Urodzony w Nantes w 1850 roku, rozpoczął naukę malarstwa w Warszawie w Szkole Rysunkowej Qojciecha Gersona, choć źródła w sieci podają znacznie późniejszą nazwę Akademii Sztuk Pięknych, następnie studiował w Akademii w Monachium i przebywał tam przez ok 10 lat, poczym od 1883 roku znalazł się na stałe w Konstantynopolu, Był wykładowcą rysunku i malarstwa na tamtejszej Akademii przez 32 lata aż do emerytury w 1915 roku. Zmarł w połowie lat 20-tych XX wieku a dokładna data śmierci jest nieznana.

Praca na aukcji w Niemczech pochodzi oczywiście z okresu niemieckiego bo artysta będąc już w Konstantynopolu malował chyba wyłącznie prace związane z kultura turecką. Biskup wśród biedaków to spora niespodzianka na rynku, cena wyjściowa jest absurdalnie niska i wróżę pracy spore powodzenie bo jest w niej sporo i naiwności i symboliki.

Lot 3663. WARNIA-ZARZECKI, Joseph(* 1850 Nantes). Bischof bei den Armen. Öl/Leinwand. Links unten signiert. Datiert: 1880. 44 x 36 cm. Gerahmt57 x 49 cm. Der Geistliche auf der Straße im Sonnenschein bei den Bettlern. Polnischer Maler, studierte in Warschau und München, lehrte an der Kunstschule in Konstantinopel. Opening 180 euro. Wendl. 03/03-05/22. Sold 600 euro

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s