Aleksander Świeszewski (1839 – 1895)

Aleksander Świeszewski. Promenade by a River Valley

Obraz Świeszewskiego, w odróżnieniu od dwóch poprzednio pokazanych prac z domu aukcyjnego Stahl, wygląda mi na prawdziwy. Jest to zgrabny monachijski landszafcik z dobrym światłem, perspektywą i powszechnie spotykanym nie tylko u tego malarza czerownym kontrapunktem (w zasadzie dwoma), nieco dodający życia zieleni i piaskom. Pejzaż nie wygląda z terenów polskich, choć jak człowiek się uprze to zobaczy co zechce. Dla mnie Świeszewski to mistrz efekciarstwa, dobry i dokładny pędzel ale poezji w jego pracach nie ma. Tu narzuca mi się porównanie z pracami Zygmunta Sidorowicza, innego monachijczyka, w których nastrój gra niezwykle ważną rolę. Dlatego mając do wyboru pejzaż Świeszewskiego obok Sidorowicza wybiorę zawsze ten drugi. Nie powinienem w zasadzie wybrzydzać patrząc na ten landszaft, bo scena jest ciekawa, wąwóz w którym płynie rzeka jest głęboki (pewien dramatyzm krajobrazu), bauerzy grabią siano (niemiecka pracowitość!), dama z córką przechadzają sie pod parasolką, niebo nieco się chmurzy choć dzień jest słoneczny, etc. Wszystko podane jest jak trzeba na tacy ale nie ma nad czym westchnąć (może jeno by tanio kupić a drogo sprzedać).

Lot 459. lAeksander Swieszewski (Warschau 1839 – München 1895). Promenade by a River Valley. Oil/wood, 16 x 31,5 cm, lo. le. sign. Swieszewski. – Provenance: Private collection Lower Saxony. – Polish painter. S. studied 1855-69 with interruptions at the academies in Warsaw and Munich. He travelled extensively in Europe and then settled in Munich. Mus.: Warsawa (Nat.-Mus.), Cracow, Prague and others. Lit.: Thieme-Becker. Starting 3,500 euro. Stahl. 09/24/21. Sold 3,500 euro

UZUPEŁNIENIE

Czytelnik zwrócił mi uwagę na bardzo podobną pracę Świeszewskiego, która została sprzedana w Agrze-Art w 2011 roku za 20,000 złotych (https://sztuka.agraart.pl/licytacja/250/15922). (09/01/21)

Aleksander Swieszewski. Krajobraz z okolic Monachium (olej, deska, 16 x 32 cm). Zródło: Agra-Art

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s