Wojciech Fangor (1922 – 2015). Real or scam?

Wojciech Fangor. MA 1, 1971

Coraz więcej znaków zapytania pojawia się odnośnie pracy Fangora MA 1, wystawionej na sprzedaż przez dom aukcyjny Berry Art w Perth, Australia (https://polishartcorner.com/2021/01/29/wojciech-fangor-1922-2015-real-or-scam/) . Niektórzy, doradzają wyjazd do Perth by obraz obejrzeć, ja odradzam. Po kolei zatem.

Art Basel 2017. Po raz pierwszy praca ta pojawiła się w Art Basel w 2017 roku i nie ma śladu, że została sprzedana. Może była, może nie. Bardzo ciekawą natomiast sprawą tam podaną jest proweniencja

Proweniencja. Proweniencja opisana jest nastepująco: Provenance: Acquired directly from the artist The Collection of Mildred Freese, Milwaukee Private collection, UK. https://www.artbasel.com/catalog/artwork/53659/Wojciech-Fangor-MA-1

Collection of Mildred Freese. Kim była pani Mildfred Freese z Milwaukee? Pani ta zmarla w 2008 roku (Milwaukee, WI, USA). Więcej informacji o zmarłej: https://www.legacy.com/us/obituaries/jsonline/name/mildred-freese-obituary?pid=112488220. Nikt nie wspomina o kolekcjonowaniu przez nią malarstwa a jedynie o jej zawodzie dziennikarskim oraz sukcesach w biznesie wynajmowania mieszkań. Mogły być również inne osoby o tym imieniu i nazwisku lecz brak jest danych o innych ‘kolekcjonerach’ z Milwaukee, WI.

Berry Art. Warto dowiedzieć się z samego źródła o firmie Berry Art: https://www.berryart.com.au/aboutus. BerryArt is an online art gallery dedicated to supporting emerging International artists & advertising the Cream of Modern Art paintings & prints. We endeavor to make art affordable to consumers and create a platform for collaboration and communication within the artistic community. Adres firmy: Level 29, 44 St Georges Terrace, St. Martins Tower, Perth, WA 6000, Australia.

Adres firmy Berry Art. Martins Tower, Perth. St. Martins Tower to najwyższy budynek w Perth, chyba biurowiec, wynajmujący pomieszczenia innym firmom: https://www.regus.com/en-gb/australia/perth/st-martins-tower-1561 . Prawdopodobnie na piętrze 26 znajduje się biuro firmy Berry Art, która jest oczywiście wirtualną galerią. Prawdopodobnie tym biurem (office) jest krzesło, komputer i biurko a może tylko skrzynka pocztowa. Są to moje spekulacje. Można sobie obejrzeć online jak wyglądaja typowy office. Do tej pory wszystko jest w porządku.

Marcel Hilmer. Jest chyba właścicielem firmy Berry Art. Posiada firmę https://www.dnb.com/business-directory/company-profiles.marcel_hilmer.85199ce59066e131beb5d77e1fd88d7c.html o nazwie PROSTRA CONSULTING. Webside firmy:  www. artspaces.com.au  (strona nie otwiera się). Company Type: Sole Proprietorship Independent. Wygąda na to, że art space to wynajmowanie przestrzeni na sztukę. Wirtualna space? Chyba tak. Słowem, prezentowana sztuka na Bery Art gdzieś sobie wisi a firma pobiera 5% od sprzedaży, głównie prac australijskich artystów, za pośrednictwo.

Zatem, firma Berry Art jest firmą zarejstrowaną, nie posiadającą żadnej galerii i za jej pośrednictwem artyści sprzedają swoje prace. Obraz Fangora MA 1 znajduje się licho wie gdzie w świecie. Wiekszość osób zainteresowanych tą pracą koresponduje z Gulcin-em Ozer-em (czasami bezpośrednio z adresu mailowego Macela Hilmera), który tego obrazu nie widział na oczy, i dlatego nie może nikomu wysłać dodatkowych fotografii tej pracy. Korespondencja z nim oparta jest na półprawdach i człowiek ten zwodzi potencjalnych kupców i mami ich niską ceną. Jestem przekonany, że MA 1 nie miał w ręku i nie widział. Proszę zapytać Berry Art o mozliwość zapłaty za ten obraz poprzez escrow account, czyli w sposób bezpieczny. Aprobują tylko wire transfer. Myślę, że można ten obraz kupic za niską cenę, dużo poniżej $50,000. Proszę sie targować!

A obraz MA 1 istnieje gdzieś, lecz na pewno nie w Perth w Australii. Przypuszczam, że jest to falsyfikat bo dlaczegóż właściciel nie chce wydobyć go z ukrycia i sprzedać za godziwą cenę. Prawdopodobnie poprzedni ‘Fangor’, sprzedany przez Bery Art również był falsyfikatem. O tym piszą do mnie czytelnicy mający ostrzejszy wzrok i lepszą wiedzę na temat prac Fangora. Fangor za $75,000 – 85,000 to bardzo dobra cena. Tyle, że nie za falsyfikat.

MA 1 zniknął już z Artprice.com. oraz z katalogu aukcji Berry Art, tak samo jak porzedni obraz ‘Fangora’. Do zobaczenia w Polsce?

Real or Scam?


Poniżej jest opinia na temat firmy Berry Art, opublikowana w marcu 2021 na łamach portalu Live Auctioneers:

Berry Art is a Scam. I paid 20, 000 USD to a con artist pretending to call himself Marcel Hilmer along to his accomplice Gulcin Ozer. They are using a fake identity and a fake company that do not belong to them. After a month chasing them, everyday having a new excuse not to ship the piece i paid for it happens that the whole thing was a scam, and i never received what i paid for. The case is now in hand of different police in all countries involved. Please beware. (04/11/21)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s