Józef Wodziński (1859 – 1918)

Józef Wodziński. Am Kanal

Byłbym bardzo nieodpowiedzialny i nieszczery, gdybym rekomendował komuś tę akwarelę z tuszem Józefa Wodzińskiego. Jest tak bardzo odmienna od jego typowych eleganckich salonowych prac (trochę sztucznych), że oczywiste pytanie narzuca się o jej autentyczność. W dodatku, sygnowana jest jako Wodzimski a nie Wodziński – proszę samemu sprawdzić poniżej. 80 euro to też pieniądz.

Sygnatura

Lot 3776. Józef Wodziński. Am Kanal. Blick entlang eines von Bäumen und Feldern gesäumten Kanals auf ein Dorf im Hintergrund, Aquarell und Tusche, um 1900, rechts unten signiert „Wodzinski“, rückseitig Rahmungsstempel „Müllers Einrahmungsgeschäft München“, leicht gebräunt, hinter Glas gerahmt, Falzmaße ca. 12,5 x 22 cm. Künstlerinfo: auch Josef von Wodzinsky, polnischer Maler und Illustrator (1859 Korytnica bis 1918), Schüler von Wojciech Gerson und Alejsander Kamiński in Warschau, 1878-1881 Besuch der Schule der Schönen Künste in Krakau, studierte von 1881-1884 an der Akademie in München bei Otto Seitz und anschl. Studium in Wien, ließ sich nach seinem Studium in München nieder, ging 1900 nach Berlin, beteiligte sich seit 1889 an den Ausstellungen im Glaspalast in München, Quelle: Thieme-Becker, Wikipedia und Matrikel der Münchner Akademie. Opening 80 euro. Mehlis. 02/25-27/21

6 thoughts on “Józef Wodziński (1859 – 1918)

 1. Szanowny Panie, bardzo cieszymy się, że czyta Pan nasze cotygodniowe felietony i w sposób lekko cyniczny zdarza się Panu do nich nawiązywać.

  Co do samej pracy Józefa Wodzińskiego bardzo chętnie wejdziemy w polemikę odnosząc się do Pana argumentów:
  – twórczość Józefa Wodzińskiego to nie tylko sceny salonowe, a również martwe natury i pejzaże (w tym z architekturą i końmi). Zachęcamy do szerszego zapoznania się z pełnym ouvre artysty.
  – sygnatura na wspomnianym obrazie jest absolutnie zbieżna (zwłaszcza we wspominanym fragmencie tej jednej litery) z sygnaturami z wielu innych obrazów artysty z tego czasu (proszę porównać z sygnaturami z obrazów “Madchen am strand” – Dorotheum 03.04.2012, “Dziewczynka przy krzaku róży” Ostoya 25.04.2009 czy też “Wnętrze III” Rempex 16.12.2009 / TPSP Poznań). Sugerowanie, że tak zapisana litera “ń” przypisuje tym samym autorstwo nieistniejącemu artyście o nazwisku Wodzimski jest naszym zdaniem bardzo powierzchowną konstatacją.

  serdecznie pozdrawiamy z Krakowa
  Sztuki Piękne

  • Bardzo dziękuję za zaglądanie na strony Polish Art Corner oraz za czujność i polemikę. Być może macie państwo rację, że jest to praca Józefa Wodzińskiego. Ja jedynie zastanawiam się publicznie , czy można ją polecić innym by ją kupili. W dodatku, ta brązowa plama na akwareli, tuż przy drewnianej wieży….Ale, co można teraz kupić za 80 euro?

   Wodziński to drobiazg, sprawa odpryskowa, bo przygnała mnie na państwa stronę wyszukiwarka Google, gdyż nadal szukam informacji o pracy MA 1, rzekomo Fangora, jaką (okazało się) reklamujecie jako prawdziwą z kciukiem do góry. Toż to okazja zarobić kilka milionów złotych – czemu jej nie kupicie skoro ją reklamujecie? Jak to u mnie mówią: talk the talk, walk the walk. Nikt tej pracy na razie nie kupił! Mam już sporo nowych informacji na ten temat i moje wątpliwości rosną. Wkrótce (może dzisiaj) więcej napiszę o moich wątpliwościach. Stay tuned! Uchylę państwu rąbka, że udanie się do Perth by te pracę obejrzeć jest bezcelowe – proszę nie reklamować takiej wycieczki.

 2. W takim razie sprawę Wodzińskiego mamy względnie wyjaśnioną.

  A teraz kwestia Fangora – cieszy nas, że spodobały się Panu nasze oznaczenia graficzne (kciuki), jednak zdecydowanie przy wspomnianym obrazie nie jest to oznaczenie pozytywnej rekomendacji (w takim wypadku umieszczamy zieloną łapkę z kciukiem do góry) – przy MA1 daliśmy rekomendację neutralną (łapka szara) gdyż na podstawie samego zdjęcia nie jesteśmy w stanie zanegować autentyczności tegoż obrazu. Inną sprawą, o której Pan wspomina jest bardzo podejrzany tryb sprzedaży i o tym również ostrzegamy naszych czytelników.

  Praca faktycznie oferowana jest przed aukcją poprzez ArtPrice Store za kwotę 85.000 USD co jest absolutnie podejrzane w kontekście aktualnych cen na prace tego artysty.
  Życzymy powodzenia w rozwikłaniu tej zagadki,

  serdeczności
  Sztuki Piękne

  • JEST na waszej stronie kciuk do góry przy MA 1 Fangora. Szary czy zielony ale jest. Kciuk do góry to powszechnie przyjęta forma aprobacji. Proszę polecieć do Perth i kupić tę pracę a nie doradzać innym by to zrobili. Walk the walk, talk the talk.

 3. Specjalnie dla Pana od dzisiaj ów szary kciuk skierowany został w bok 😉 Do tej pory zdecydowanie większą wagę przykładaliśmy do znaczenia słowa pisanego, ale żeby nie było żadnych wątpliwości zmieniliśmy kierunek ikonki.

  A odnosząc się jeszcze do kwiecistego idiomu – myślę, że byłby Pan mile zaskoczony jak wiele obiektów kupiliśmy na zachodnich aukcjach oraz jak wielu zakupów dokonali nasi klienci.

  pozdrawiamy
  Sztuki Piękne

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s