Franciszek Smuglewicz (1745 – 1807) ?

Franciszek Smuglewicz ? Self portrait

Nie wiem na jakiej podstawie przypisano ten olej Franciszkowi Smuglewiczowi. Znany jest portret malarza wykonany przez Piotra Peszkę i ten mało przypomina osobę z obecnego Autoportretu (praca Peszki przedstawia już starszego mężczyznę i brak podobienstwa może można oczywiście tym tłumaczyć). Niemniej, jeśli przyjrzymy się temu ‘podwójnemu autoportretowi’ to da się zauważyć, że osoba sportretowana jest dużo starsza od portretującego i, niezależnie, kolory stroju są inne. Osoba na portrecie bardzo przypomina Maurycego Gottieba, lecz myślę, że to jest zbyt śmiałe z mojej strony porównanie.

Józef Peszka. Portret Franciszka Smuglewicza

Lot 89. Franciszek Smuglewicz (1745-1807)-attributed, Self portrait with palette, easel, brush and painting in front of dark background; on the reverse icon painting of Saint Sylvester and the decapitation of St. John with Greek descriptions, partly gilded, oil on wood, in gilded collectors frame. 46×32 cm. Estimate 1,200 – 2,400 euro. Art Antique Gallery & Auctioneers E. P. Deutsch. 12/03/20. Sold 1,300 euro

One thought on “Franciszek Smuglewicz (1745 – 1807) ?

  1. Zgadzam się, że artysta z portretu nie przypomina Smuglewicza (tu inny jego portret: https://www.muziejai.lt/klasicizmas/images/V.1.gif ).
    Rzeczywiście, zdaje się że ma on nieco egzotyczną urodę jak Gottlieb jednak obraz raczej pochodzi z XVIII wieku, podobny ubiór ma na sobie Franciszek Piotr Potocki na portrecie z lat 70 XVIII wieku z Zamku Królewskiego w Warszawie.
    Chyba na podstawie wieku powstania i ubioru przypisano znanego, polskiego malarza z tego okresu, nie widzę innego wytłumaczenia ale może się mylę…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s