Jan Stanisławski (1860 – 1907) – Cymes z Doyle (USA) z fantastyczną proweniencją!

Jan Stanisławski. White Picket Fence

Osobiście, na pierwszy rzut oka, zatrzymałbym się nad tym obrazkiem Jana Stanisławskiego bo w podobny sposób malował. To tyle na podstawie oglądania małych fotografii zamieszczonych na łamach Doyle. Poprosiłbym zdecydowanie o fotografie wysokiej rozdzielczości bo wiadomo jak jest z falsyfikatami prac tego malarza. Trzeba być bardzo czujnym. To co mnie jednak zniechęca do tej pracy to głupie podłożenie się Doyle z podaniem proweniencji. Zawsze zwracam uwagę na proweniencję i w przypadku wielu prac taka informacja to sprawa kluczowa przy zakupach, włączając Stanisławskiego. Zatem co mi się nie podoba? Wg. Doyle, praca została kupiona w sklepie krakowskim o nazwie Antyki Decco i wlaściciele sklepu potwierdzili, że pochodzi z kolekcji Zamoyskich. Silne to, bardzo silne. Za bardzo silne. Skąd Doyle o tym wiedział? Sprzedający zapewnie dostarczył dokument sprzedaży z tego sklepu. Zatem Antyki Decco zapakował tę pracę, wystawił certyfikat i załatwił zewzwolenie na wywóz z Polski jednego z klejnotów rodzinnych Zamoyskich. Oj, przycisnęło mocno tych arystokratów do wyprzedaży dóbr rodzinnych. Trzeba zatem teraz przyjrzeć się bliżej jakie to antyki i w jakiej cenie sprzedaje krakowski Antyki Decco (https://sklep.antykidecco.pl/ ). Jest tam obecnie olej Fałata (121 x 86 cm) przeceniony z 3,000 złotych na 2,800 złotych (https://sklep.antykidecco.pl/pl/p/J.-FALAT-MYSLIWI-Z-DZIKIEM-POLOWANIE-OBRAZ/9972 ), jest też fragment Panoramy Racławickiej Wojciecha Kossaka (222 x 131 cm) za 7,950 złotych (https://sklep.antykidecco.pl/pl/p/WOJCIECH-KOSSAK-PANORAMA-RACLAWICKA-222CM-OLEJ/8042). Co więcej dodać? Piękne obrazki i nikt w Polsce tego nie ściga. Biedny człowiek kupił tam okazyjnie Stanisławskiego i będzie starał się wkrótce zarobić w Doyle. Może zarobi. A stracili jedynie arystokraci Zamoyscy, że oddali za darmo taki obraz Stanisławskiego do Antyków Decco. A może Zamoyscy też zarobili na tym obrazie…. tyle, że pewnie byli to Zamojscy?

Lot 21. Jan Stanislawski Polish, 1860-1907, White Picket Fence. Signed JAN STANISLAWSKI (lr). Oil on panel. 5 3/4 x 7 1/8 inches (14.6 x 18.1 cm). Provenance: Antyki Decco, Krakow, who confirmed that the painting is from the famed Zamoyski aristocratic estate. Dirty varnish; fine fissures in the panel along the top and bottom edges; minor slight warp to the board; no apparent restoration. Estimate: $4,000 – $6,000. Doyle. 03/10/20

Not sold

One thought on “Jan Stanisławski (1860 – 1907) – Cymes z Doyle (USA) z fantastyczną proweniencją!

  1. Wspomniana firma to uznana marka w kręgach “koneserów” sztuki. Swojego czasu byli nawet w posiadaniu obrazu Jerzego Kossaka “Naga Odaliska z Koniem” unikatowego w twórczości Jerzego połączenia aktu z tematyką hippiczną. Kosztował bodaj 2-3 tys. pln.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s