Zofia Dziurzyńska-Rosińska (1896 – 1979)

Zofia Dziurzyńska-Rosińska. Blumenstillleben.

Czy ta ekspertyza p. Teresy Marii Pabis nie kosztowała drożej od tego oleju? Widziałem ekspertyzę pracy Meli Muter w wykonaniu tej Pani jak też jej ekspertyzę wątpliwej pracy Cezanna znajdującej się obecnie w Polsce o jakiej się mówi od jakiegoś czasu. Zdumiewa mnie wszechtronność niektórych ekspertów. Osobiście mógłbym podpisać swoją krwią ekspertyzę pracy tylko jednego malarza, o ile (zaznaczam) nie będzie to praca z okresu studiów jego malarskich. Jestem ułomny i podziwiam tych, którzy potrafia szybko napisać ekspertyzę pracy jaką sprzedający zaznaczy w odpowiedniej rubryce: ekspertyza: tak, nie (zakreslić), uspokajając w ten sposób potencjalnego kupującego. To tyle na marginesie ekspertyz na jakie jestem bardzo czuły. Zachowałem wiele z nich w folderze i wyciagam czasami by się pośmiać gdy mi jest smutno. Papierek podpisany nazwiskiem obok niebieskiego stempelka na dużą siłę u maluczkich!

Praca Zofii Dziurzyńskiej – Rosińskiej jest na aukcji w Niemczech. Gdzie była przedtem? Na śmieciowisku zwanym Allegro. Nie znaczy, że praca jest falsyfikatem. Podaję jedynie by pokazać, że coraz częściej, gdy praca nie sprzeda sie w Polsce to wędruje za bliską granicę. Tam ‘dojrzewa’ szukając kupującego, szukającego okazji. Proweniencja niemieckiego domu aukcyjnego to coś chyba więcej od proweniencji Allegro. I tak życie pracy malarskiej się toczy. Akurat ta martwa natura podoba mi się i pewnie jest dobra (choć nie jestem ekspertem) i może warta te 500 euro. Pokazuję, że trzeba doprawdę natrudzić się by sprzedać pracę średniego nazwiska. Stąd biorą sie takie gimnastyki przewozowe i dodatkowe koszta z niepotrzebnymi i złudnymi ekspertyzami.

Lot 3722. DZIURZYNSKA-ROSINSKA, Zofia (1896 – 1979). Blumenstillleben. Öl /Leinwand /Karton.Polen.Rechts unten signiert. 37 x 45 cm.Gerahmt: 48 x 56 cm. Weiße Rosen in blauer Vase neben gelben Stiefmütterchen in weißer Schale. Anbei polnische Expertise der unabhängigen Gutachterin Teresa Maria Pabis, Krakau. Reserve 500 euro. Auktionshaus Wendl. 03/07/20. Sold 500 euro

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s