Tamara Łempicka ? (1898 – 1980)

Tamara Łempicka? Portrait of a Woman

Bardzo dużo jest na rynku falsyfikatów prac Tamary Łempickiej. Są to zwykle marne rysunki i jeszcze marniejsze oleje. Dorobek malarki tej artystki był bogaty i różnorodny i sporo namalowała prac odbiegających od tych najbardziej poszukiwanych i drogich z lat 30-tych (powyżej miliona dolarów). Choć nie kupuję jej prac a jedynie je oglądam to zawsze staram się zwracać uwagę na proweniencję. Tak jest w przypadku tego portretu z aukcji w Hiszpanii. Mój pierwszy odruch nie był najlepszy. Jednak z tyłu płótna naklejonych jest kilka nalepek i przybitych jest kilka stempli wartych prześledzenia.

Jedna nalepka jest z Muzeum w Bernie, jest stempel z Muzeum d’Orsay, są również dwa inne stemple w tym jeden nałożony na nalepkę bardzo znanej Kolekcji Blochów z Chicago. Ta kolekcja istnieje do dzisiaj, można pojechać tam, umówić się i obejrzeć ponad 5 tysiące prac malarskich. Nie słyszałem by prace by z tej kolekcji były sprzedawane ale to nie znaczy, że nie były. Słowem, wysłałem zapytanie do kuratorów tego muzeum i czekam na ich odpowiedź, aby potwierdzili fakt posiadania tej pracy kiedyś w kolekcji. Napiszę osobno jaka była odpowiedź, choć spodziewam się, że tej pracy nigdy tam nie było. Zadziwiającym jest, aby taka średnia praca była wystawiana z fanfarmi aż w tylu muzeach. Wydaje mi się, że ktoś przedobrzył z tymi nalepkami i stemplami. Jeden stempel mógłby wystarczyć i w dodatku powinien być średnio wyraźny by fałszerstwo wyglądało dobrze. Pięć certyfikatów uwierzytelniających, wysyp jak z rogu obfitości, powinno wzbudzić podejrzenia. Podobnie było ostatnio z Wyspiańskim, choć w tamtym przypadku była to wielka amatorszczyzna. Ciekawe case study.

Będę musiał zapaść się pod ziemię jeśli okaże się, że nie mam racji.

Lot 140. TAMARA DE LEMPICKA. Oil on canvas, With a portrait of a woman – Attributed: Signed in the upper left, with various stamps on the back and attributed to Tamara De Lempicka. -MEASURES: 25.5 cm x 20 cm (Frameless). Hand carved frame. 35 cm x 30 cm (with frame). Estimate 10,000 – 12,000 euro, Novartia. 10/27/19

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s