Zdzisław Salaburski (1922 – 2006)

Zdzisław Salaburski. Abstract

Zdzisław Salaburski był malarzem i był aktorem. Jego prace malarskie jakie znam to abstrakcje konsekwentnie malowane z pewnym planem i rytmem (cokolwiek to słowo znaczy w malarstwie). Myślę, że nie był lubiany przez krytyków i być może nie należał do żadnej nośnej krajowej malarskiej koterii. Nie rozumiem dlaczego jego prace są tak nisko notowane porównując z innymi mu współczesnymi. Obrazy Salabuskiego są nawet często licytowane w USA i w Europie i można je kupić w granicach do $1,000.


Lot 7631. Zdzislaw Salaburski (1922-2006), Polish painter, relief-like composition of pasty oil paint, which was applied directly from the tube, on canvas, verso signed and Ortz. ”Warszawa”, 95 x 133 cm, framed 109 x 147 cm. Reserve 700 euro. Historia Auktionshaus. 06/15/19

One thought on “Zdzisław Salaburski (1922 – 2006)

  1. w pełni zgadzam sie z Pana opinią co do Salaburskiego.
    te prace sa konsekwentne, mają plastyczny zamysł, są ciekawe jak na abstrakcję, widac w nich pewien wysiłek twórczy. ponadto jak na tamte lata są chyba w miare dość oryginalne. są dobrze malowane.
    troche mi sie kojarzą z pewymi motywami z beskinskiego (pewien niepokój ) choć to naturalnie co innego. nie rozumiem czemu one kosztują po pare tysięcy… a inne dużo słabsze abstrakcje osiągają niebotyczne kwoty.
    chyba faktycznie nie był lubiany w towarzystwie 😀 nawet po śmierci.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s