Stanisław Żukowski (1873 – 1944)

Wysokie ceny prac Stanisława Żukowskiego wynikają nie tylko z admiracji jego talentu malarskiego ale również z zainteresowania jego pracami na rynku rosyjskim. Rosjanie uważają Żukowskiego za swojego, podobnie jak np. Siemiradzkiego czy Kotarbińskiego. Jeszcze 10 lat temu prace Żukowskiego były ‘red hot’. Od tego czasu dało się zauważyć powolne stabilizowanie rynku i teraz można już powwolić sobie na zakup porządnej pracy tego malarza. Taką okazja pojawiła się teraz na rynku niemieckim, gdzie licytowane będą dwie prace wycenione dość rozsądnie. Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że cena sprzedaży będzie zbliżona do wyceny. Mając do wyboru wybrałbym tę przedtawiającą wnętrze lasu, wg, opisu autora, Puszczy Świstockiej (Białowieskiej). Druga praca, z uwiecznioną damą stojącą na balkonie w wielkiej zadumie, namalowana była prawdopodobnie na zamówienie i wygląda teraz sztucznie.

=======================

Lot 253. Zukowski, Stanislaw 1875 Jedrychowice/Grodno – 1944 Pruszkow Puszcza Swistocha. Signiert. Datiert 1933. Rückseite betitelt. Öl/Lwd., 64 x 76 cm. Estimate 3,000 EUR.

=======================

Lot 252. Zukowski, Stanislaw 1875 Jedrychowice/Grodno – 1944 Pruszkow In Gedanken. Signiert. Widmung: Pigknej Brussowej Pannie Meli Mihuchiej jako wyraz zachowytu jej 9 Tebokiego szocunku Sztuki. Padooshi. Öl/Lwd., 62 x 43,5 cm. Estimate 2,000 EUR.

Duesseldorfer Auktionhaus. 22., 23. und 24. Mai 2014.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s