Julian Fałat (1853 – 1929)

O tej pracy mogę coś dobrego powiedzieć: rzeczywiście jest oprawiona w piękną ramę. Trochę pretensjonalny układ rąk i głowy i sztuczna poza damy. Może to Fałat (skłaniam się do tego) a może nie Fałat. Wg mnie nie najlepsza praca za 6 tys euro.

Zwróciłbym jednak uwagę na coś innego. Otóż niemiecki dom aukcyjny Owl podpiera autentyczność tej pracy tzw ekspertyzą wydaną przez nieznaną nikomu ekspertkę(?!) sztuki p. Małgorzatę Wieczorek-Tomaszewską. Wydaje mi się, że jest to spore nadużycie pani o podwójnym nazwisku a papier na jakim jest napisana ekspertyza nadaje się prawdopodobnie do jednego celu. Być może krzywdzę p. Wieczorek-Tomaszewską (gotów jestem przeprosić) bo może mieć największą i najlepszą w Polsce kolekcję prac Fałata i to by mi w zupełności wystarczyło by uznać ją za znawcę i eksperta twórczości Fałata. Obawiam się jednak, że tak nie jest. Proszę wrzucić do wyszukarki Google nazwisko p. ekspert by samemu przekonać się o edukacji i zakresie ekspertyzy tej pani. Poza tym, nie słyszałem o Uniwersytecie Krakowskim. Są różne uniwersytety w Krakowie i mają swoją odrębną nazwę.

Sprawa wydawania ekspertyz jest zupełnie nieuregulowana w Polsce a jedyne osoby jakie znają się na sztuce, tj. pracownicy naukowi polskich muzeów, mają zakaz pisania ekspertyz. Powstają zatem przypadki, że młode osoby, z tytułem magistra od czegoś, podpisują papierek stwierdzający, że dana praca ‘w moim przekonaniu jest oryginalną praca danego malarza’. Pieniądze za ekspertyzę przechodzą z rąk do rąk a ekspertyzę przykleja się z tyłu obrazu. W ten sposób praca nosi znamiona autentycznej. Jest to grube nadużycie kompetencji tzw eksperta ale chyba bez żadnych znamion przestępstwa bo trudno karać obie strony za głupotę.

Spróbuję uzyskać kopię tej ekspertyzy i wstawić jej fotografię jak tyko ją otrzymam.

[Oto poniżej kopia ekspertyzy. Im bardziej siię w nią wczytuję tym większe ogarnia mnie zdumienie na ogrom pustego słowotoku w niej zawartej. Taka ekspertyza może jedynie pracy zaszkodzić].

================================

Los 226. Fałat, Julian (Tuligłowy/Ukraine 1853 – 1929 Bystra near Bielsko-Biała/Poland)
Watercolour on paper, signed lower right, 75 x 60 cm, 29.53 x 23.62 inch, magnificant original frame with glass, very good condition, attached current expertise by Malgorzata Wieczorek-Tomaszewska from the Krakow University (9.12.2013). Limit 6,000 €.

Auktionshaus OWL. 10/05/2014

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s