Roman Kramsztyk (1885 – 1942)

Roman Kramsztyk. Girl with a Parrot

Temat kobiety z papugą był mocno eksploatowany w malarstwie światowym. Powyżej, interpretacja Romana Kramsztyka z nadchodzącej aukcji w izraelskim domu Tiroche, który nazwał ten obraz ‘Dziewczyna z papugą’. Ja pozostawiłbym oryginalny tytuł tej pracy jako ‘Kobieta z papugą’, tak jak na fotografii w ‘Ilustrowanym Kuryerze Codziennym’ z roku 1927, skąd pochodzi poniższe czarno-białe zdjęcie. To już drugi obraz w tym roku warty by kolekcjonerzy przechytrzyli handlarzy. Dodam, że Roman Kramsztyk, malarz żydowskiego pochodzenia, został zabity przez Niemców a nie nazistów (nie było narodu nazistowskiego).

Roman Kramsztyk. Kobieta z papugą. Ilustrowany Kurier Codzienny, 1927

LOT 252: Roman Kramsztyk 1885 – 1942. Girl with a Parrot. Oil on canvas, 92 X 71 cm. Signed. Estimate $30,000 – 50,000. Tiroche. 01/21/23. Sold 50,000

Advertisement

5 thoughts on “Roman Kramsztyk (1885 – 1942)

  1. Dobry wieczór,

    Może być i “Murzynka z papugą”, ale nie wiem czy tak dzisiaj wolno. Świetny obraz, można by rzec hit miesiąca. Praca wystawiona na Salon d’Automne w 1927 r., w tym okresie też parokrotnie reprodukowana . Malarz wykonał sporo takich “egzotycznych” portretów, ja zawsze mam przed oczyma “Chińskiego żonglera”.

    • Na moim blogu można tak nazwać, choć tytuł obrazu w polskiej prasie sprzed niemal 100 lat to ‘Kobieta z papugą’. Z punktu logiki, kobieta jest szerszym pojęciem od murzynki lecz nie sądzę by w 1927 przewidywano taki rozwój subtelnej nadwrażliwości. Wszak większość polskich czytelników uczyło się z elementarza Falskiego i znają wierszyk ‘Murzynek Bambo’. Dziękuję za komentarz i proszę o link do wymienionej wystawy, ewentualnie fotografię z opisem.

  2. Tiroche miał by interes zacytować catalogue raisonné artysty, bo to zawsze dodaje splendoru sprzedawanej pracy. A zatem podpowiadam : Roman Kramsztyk 1885-1942. ŻIH/Zachęta, Warszawa 1997, nr.96, str.192. Tamże wyszczególnione cztery publikacje w których obraz był reprodukowany.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s