Halina (Hala) Ajdukiewicz (1884 – 1967), córka Tadeusza Ajdukiewicza (1852 – 1916)

Tadeusz Ajdukiewicz. Portret córki Haliny (Hali)

Zachęcam raz jeszcze do przecztania wpisu sprzed pół roku o polskiej malarce, Halinie Ajdukiewicz, córce malarza Tadeusza Ajdukiewicza, sygnującej swoje prace jako ‘Hala Ajdukiewicz’ (https://polishartcorner.com/2021/04/21/hala-ajdukiewicz-xix-xx-w-2/). Do niedawna, w zasadzie do dzisiaj, mylona była (jest) z jej bratem, Julianem Ajdukiewiczem, również malarzem. Pół roku temu pisałem, że Desa-Unicum (i nie tylko ta firma) sprzedała pracę tej artystki pod nazwiskiem Juliana Ajdukiewicza, choć synatura jest wyraźna i czytelna jako ‘Hala’. Do dzisiaj ten błąd nie został tam poprawiony (https://desa.pl/pl/artysci/julian-ajdukiewicz/?qsearch=1). [Nie chcą się przyznać do znajomości z Polish Art Corner, choć wiem, że skubańcy go czytają. Mam swoje wtyki w tej firmie].

Po co o tym znowu piszę? Wspominałem w kwietniowym wpisie, że biografię tej malarki pisała wtedy p. Andra Dumitrescu, Rumunka. Skontaktowała się ona wówczas ze mną, zainteresowana moim wpisem, by dodać pewne fakty z życia artystki, nieznane polskim historykom sztuki. Kilka dni temu przesłała mi swój artykuł o Halinie Ajdukiewicz pt „Hala, córka malarza Tadeusza Ajdukiewicza, mieszkająca w Rumunii”, który zamieszczam w pełni w postaci PDF-u gotowego do skopiowania. Artykuł ten p. Dumitrescu opublikowała właśnie w czasopiśmie polonijnym wychodzącym w Rumunii o nazwie „Polonus” i można go odnaleźć na jego stronach 23 – 25. Dodam, że pani Andra Dumitrescu pisze obecnie obszerną biografię Hali Ajdukiewicz, która ma się ukazać się w postaci książki. Wyrazy uznania dla pani Andra Dumitrescu.

W taki to oto sposób na łamach Polish Art Corner można, obok moich złośliwości, ironii, błazenady i żartów, znaleźć czasanu trochę wiedzy. Amen

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s