Michał Wywiórski-Gorstkin (1861 – 1926)

Michał Wywiórski-Gorstkin. Au bord de la Baltique

Odebrałem już jeden list od czytelnika z sugestią, że nie wprowadziłem tego obrazu bo sam pewnie go licytowałem. Tak jednak nie było. Obraz był pokazany i był omówiony wcześniej na innych witrynach i nie muszę powtarzać tego samego za innymi. Generalnie, obraz ten widzę do pełnej konserwacji bo  ma swoje (stare) przemalowania, zwłaszcza w partii nóg końskich oraz wiele ubytków. Cena wyjściowa była ustawiona by ściągnąć jak największą ilość ‘succers’ i chyba tak się stało. Wylicytowana cena cieszy bo cieszy mnie malarstwo monachijskie. Jednak u Wywiórskiego te tematy monachijskie widzę jako wtórne po innych mistrzach i chyba im nie dorównał. Stąd dla mnie jeśli Wywiórski to raczej późniejszy pejazaż, malowany swobodnie, z pewnością i oddający jego emocje. Natomiast bryczkę z woźnicą w błotach traktuję jako zapożyczenie.

Czytelnik ten pisze: „(…) 11 tys. EUR hammer plus 32% prowizji, to daje jakieś 65 tys. zł, a obraz jest do konkretnej renowacji i ma niewielki format. Ciekaw jestem jaka będzie cena wywoławcza w polskim domu aukcyjnym – wychodzi, że z 90 tys. zł, a estymacja powędruje do 120 tys. Sky is the limit niestety…

Wszystko to prawda jeśli mowa o handlarzu bo kolekcjoner przeboleje cenę i będzie sie starał zrobic cacko z tego maleńkiego płótna, czego mu życzę.

PS. Tytuł nadany przez kogoś i powielany przez dom aukcyjny jest rzeczywiście groteskowy.

Lot 141. Michael Gorskin Wywiorski (1861-1926). Michael Gorskin Wywiorski (1861-1926) “Au bord de la Baltique“. Signé en bas à droite. Olieverf op doek 47 x 34 cm. Estimate 1,000 – 2,000 euro. Vendu Rotterdam. 09/07/21. Sold 11,000 euro.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s