Józef Męcina-Krzesz (1860 – 1934)

Józef Męcina-Krzesz.

Stosunkowo niedawno inny portret kobiety Józefa Męciny-Krzesza, prezentowany równiez na tych łamach (https://polishartcorner.com/2020/09/16/jozef-mecina-krzesz-1860-1934-3/) , zrobił karierę w Polsce prosto z wiedeńskiego Dorotheum. Tym razem mamy trochę ciemny portret kobiety i również bym go nie lekceważył. Nie wiadomo co kryje się pod wartwą tego ciemnego werniksu.

Lot 662. Jozef Mecina Krzesz (1860-1934). Bildnis einer Roma Dame, portrait of a romany woman. Öl/Leinwand, u. links monogrammiert, Józef Męcina-Krzesz (1860 Kraków – 1934 Poznań) Damenportrait einer Roma, H 56 cm x B 45 cm, Prunkrahmen 84 x 74,5 cm, kl. Farbspritzer, rest., Rahmen besch. Huile/toile, en bas à gauche monogrammé. Estimateion 1,000 euro. Antikauktion Krefeld. 09/18/21

2 thoughts on “Józef Męcina-Krzesz (1860 – 1934)

  1. Oglądając pracę J.M.K – te ogólnodostępne w Internecie nabieram coraz większych podejrzeń co do autora tej pracy. Z obrazów jakie dotychczas widziałem żaden z nich nie był sygnowany monogramem i to w dodatku J.R ? Tabliczka znamionowa z napisem W.Krzesz też nie jak się ma do nazwiska autora, ale chyba nie ma to większego znaczenia ponieważ mogła zostać dodana po śmierci artysty. Być może wzrok mnie zawodzi i tak niewiele wiem na temat twórczości J.M.K że ktoś mądrzejszy się wypowie na temat sygnatury, a właściwie monogramu i samej pracy? Napisałem maila z prośbą o wyjaśnienie/rozwianie moich wątpliwości do tegoż domu aukcyjnego Krefeld.
    Mam nadzieję ,że to coś pomoże..

  2. Dostałem odpowiedz z domu aukcyjnego wraz ze zdjęciem drugiej sygnatury ,która znajduje się w prawym dolnym rogu – zdjęcie niewidoczne, które nie rozwiewa moich wątpliwości, gdy poprosiłem o dodatkowe zdjęcia najlepiej UV uzyskałem odpowiedz ,,under uv light it not visible due to the Firnis/varnish” .. W sprawie proweniencji również brak jakichkolwiek informacji..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s