Franciszek Streitt (1839 – 1890)

Franciszek Streitt. Polnische Musikanten

Polscy muzykancy Franciszka Streitta (olej na desce, 22 x 42 cm) to obraz jaki przewędrował 5 lat temu z Niemiec do Polski by teraz ponownie znaleźć sie w punkcie wyjścia. Dusseldorfer Auktionhaus sprzedaje tę pracę w dniu 5 grudnia 2013 (lot # 407) z ceną rezerwową 5,000 euro.


Streitt, Franciszek 1839 Brody – 1890 München. Polnische Musikanten. Signiert. Öl/Holz, 22 x 42 cm


Franciszek Streitt. Polnische Musikanten

Jak widać powyżej, praca jest oprawiona w ‘złotą’  rame. Obraz ten znalazł się w Niemczech z Polski gdzie próbowałą go sprzedać dwukrotnie Agra Art  w grudniu 2008 i grudniu 2012 przy cenie wywoławczej 45,000 złotych (około 11,000 euro). W obu przypadkach obraz ten nie został sprzedany. Obraz wygłada bardzo atrakcyjnie stąd pytanie dlaczego nie znaleziono kupca w obu przypadlkach. Odpowiedź: a) praca wyceniona została za wysoko, odpowiedź b) jest cos jeszcze czego nie wiemy

Zanim pracę tę wstawiono do Agry Art została zauważona w 2008 roku w  domu Rieber  (Stuttgard) na aukcji 13 października. Wyceniona wtedy została na 2,500 euro. Walka o ten obraz była widać bardzo zacięta pomiędzy kupcami (handlarzami) skoro młotek opadł przy cenie 13,000 euro. Wtedy, obraz ten miał dużo skromniejszą oprawę:

Franciszek Streitt. Polnische Musikanten

Osobiście, wolę tę skromniejszą ramę, byc może oryginalną tego obrazu. Jesli się doliczy do ceny 13,000 euro opłatę aukcyjną (zwykle teraz 20%) to praca Streitta została sprzedana dość wysoko (ok 15,600 euro). Musiałaby się wtedy sprzedać w Polsce powyżej tej sumy by kupno u Riebera (plus nowa rama) opłacała się handlarzowi – przykładowo za cenę około 72,000 złotych (zakładając 10% zysku), tj 17,000 euro. To już spora suma jak za obrazek Streitta. Może zatem i inny faktor gra rolę?

Wydaje mi się, że poważny kolekcjoner patrzy nie tylko nie nazwisko ale też i oryginalność tematu. Wszelkie ‘orkiestry wiejskie‘ Franciszka Streitta to tematy często spotykane w jego twórczości i kompozycje były powielane przez niego z niewielkimi zmianami. Poniżej trzy podobne kompozycje tegoż autora.

Powyższy obrazek to rownież wiejska orkiestra grająca przed dworem.

Muzeum Narodowe w Poznaniu jest w posiadaniu sporego oleju na płótnie (79 x 153 cm),

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

zaś mniejsza replika jest rownież znana.

Słowem, oryginalność tematki u Streitta nie była wielka. Stąd być może kłopoty ze sprzedaża, z niekończącym się zarobkiem, mogą być ograrniczone do jakiejś rozsądnej ceny. Trochę zastanawiący jest stan umysłu handlarza kupującego tę pracę w październiku 2008 w Niemczech, wstawiającego go w pośpiechu w grudniu 2008 w Agrze-Art, by po upływie 5-ciu lat wrócić na rynek niemiecki z ceną rezerwową 5,000 euro.

Warto popatrzeć, jaka bedzie cena sprzedaży Polskiej orkiestry w Dusseldorfer Auktionhaus. Nie zawsze licydacja ‘do upadłego’ przyniosi korzyści. Rynek polski stał się już bardziej wybredny a do wydania np 50,000 złotych trzeba się już samemu dobrze  przygotować lub zasięgnąć opinii.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s